e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Fotografie Roberta Vana dorazí v prosinci do Mostu

publikováno: 29.11.2018, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

V pátek 7. prosince proběhne v Galerii výtvarného umění v Mostě v suterénu děkanského kostela vernisáž výstavy fotografií Roberta Vana. Představí díla ze souborů Memories a Fotka nemusí být ostrá, které byly letos k vidění třeba v Kadani. Půjde o poslední výstavu v dlouholeté samostatné historii mostecké galerie, v lednu se sloučí s muzeem.

"Kolekci Fotografie nemusí být vždy ostrá tvoří 25 černobílých fotografií z let 1984 až 2015. Významná část snímků je záměrně neostrá, což je jedním ze specifik Vanovy tvorby. Odkazuje tím na neomezené možnosti vnímání fotografie i na tvorbu světových autorů jako jsou Sarah Moon, Richard Avedon, David Hamilton či Lillian Basman. Soubor Memories jsou opravdu memories – čili vzpomínky. Autor je zachycuje pro něj netradičně barevným polaroidem a následně je zpracovává technikou cross processing, kterou s oblibou používal v raném období své tvorby. Memories jsou oslavou minulosti i přítomnosti určenou všem fanouškům Roberta Vana i všem milovníkům klasické i módní fotografie," informovala Lucie Černá z galerie.

Na sobotu 8. prosince je ve spolupráci s agenturou OLIVE Art připraven workshop, který povede osobně Robert Vano. Jeho účastníci se mimo jiné teoreticky i prakticky naučí, jak fotografovat portrét a akt. Více informací k workshopu u Romany Parmové na telefonu 603 201 052 či emailu romana.parmova@seznam.cz.

Výstava potrvá do 6. ledna 2019. Otevřeno je denně mimo pondělí od 9,00 do 17,00 hodin. V období vánočních svátků je otevřeno jako obvykle, jen v úterý 25. 12. 2018 a 1. 1. 2019 je zavřeno. Vstupné dospělí 20 Kč, děti a senioři 5 Kč.

Galerie výtvarného umění v Mostě jako samostná organizace končí. Krajští zastupitelé odsouhlasili její sloužení s Oblastní muzeem v Mostě. Po celou dobu své existence se zaměřovala především na moderní umění 20. a 21. století. Kraj vloni odvolal jejího dlouholetého ředitele Petra Svobodu, který letos obdržel od ministra kultury medaili Artis Bohemiae Amici a zařadil se tak po bok významných šiřitelů umění jako Jiří Bělohlávek, Ennio Morricone či Lubomír Lipský. Ke sloučení, kterou někteří odborníci označují za likvidaci galerie, dojde od ledna roku 2019. Nový název bude znít Oblastní muzeum a galerie v Mostě.