e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Brutus – big beatová stálice na koupališti Koldům

publikováno: 29.7.2015, kategorie: Hudba, autor: Lenka Pecová

Sdílet: facebook twitter google+

Poslechnout si „pecky“ legendární české bigbítové kapely Brutus, která neodmyslitelně patří k letním zábavám, můžete v Litvínově. Kapela tam zavítá v rámci svého letošního turné. Koncert startuje v neděli 2. srpna v 19,00 hodin na litvínovském koupališti Koldům. 

Formace Brutus je považována za legendu českého tancovačkového bigbítu a pro svůj styl razí termín pravý bigbít. “Nefalšovaný bigbít, na který chodí spodních deset milionů lidí,” tak Brutus kdysi charakterizoval její služebně nejstarší člen „Sáša“ Pleska.

Skupina vznikla v roce 1967 pod jménem Mandragora v Rakovníku. V době normalizace byla několikrát nucena činnost pozastavit a vždy ji obnovila pod novým názvem (Elektronik, Brutus, Kyklop). Po sametové revoluci vystupuje pod názvem Brutus a objíždí se svými čtyřhodinovými zábavovými koncerty celou Českou republiku, od sálů velkých měst po sokolovny v zapadlých vesnicích. V roce 1995 skupina hrála ve filmu Indiánské léto Saši Gedeona. Skupina spolupracovala např. s legendárními UK Subs, TV Smith, Suzie Quatro, Dr. Feelgood nebo slovenskými Zóna A či No Name. Úzce spolupracují s britskými The Vibrators.

Za celou historii skupiny se v ní vystřídalo 46 muzikantů. V současnosti hraje kapela ve složení Vladimír Hasal (oficiální kapelník), Alexander "Sáša" Pleska (front man), Pavel Fišar, Milan Křížanovský, František Matějovský, Václav Trlica, Jozef Kupčík, Zbyněk Šlajchrt (občas), Jan Bitman (občas), Michal Cerman (občas).

Brutus zůstávají i po mnohých letech koncertování aktuálními tvůrci „bigbítu jako řemen“ a vytrvale zvedají ze židlí své fanoušky. „Nenechte si ujít „pecky“ jako První polibek, Dlažební kostka, Loudáš se trávou, Pudeme spolu do nebe a další skladby legendární české bigbítové kapely, známé především svou energií, která rozproudí krev každému,“ zve na koncert Miroslav Otcovský, jednatel společnosti Citadela, s.r.o. 

Vstupenky na koncert za 180 Kč lze zakoupit již nyní v pokladně Citadely nebo v den konání akce v pokladně na koupališti Koldům.