e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Teplický zámek dnes představí nové expozice

publikováno: 29.6.2017, kategorie: Výstavy, autor: Vlasta Tichá

Sdílet: facebook twitter google+

Ve čtvrtek 29. června v 17,00 hodin otevře Regionální muzeum v Teplicích nové expozice vnitřního nádvoří teplického zámku. První návštěvníci si pak budou moci unikátní malovaný sál a umělou jeskyni prohlédnout od soboty 1. července.

Od 1. července bude trasa D na teplickém zámku rozšířena o prohlídku nově zrestaurované umělé jeskyně, tzv. grotty, a k ní přilehlého sálu s unikátně dochovanou původní výmalbou. Umělou jeskyni ve svém sídle v Teplicích vybudoval kolem roku 1630 Vilém Vchynský, věrný podporovatel Albrechta z Valdštejna, se kterým byl roku 1634 zabit v Chebu. Na konci 18. století další z majitelů teplického panství, Jan Nepomuk Clary-Aldringen, tyto prostory přestavěl podle antických vzorů. Z dochovaných stavebních plánů je zřejmé, že zahradní sál sloužil jako jídelna pro vyšší služebnictvo. Rekonstrukce těchto prostor byla součástí velkorysé klasicistní přestavby teplického zámku, která zahrnovala i romantické úpravy zámecké zahrady. Zámek tak získal dnešní podobu, podobně jako celé město Teplice, které se vybudováním jednotné klasicistní zástavby dostalo na roveň lázeňských měst Západní Evropy. 

Prohlídka nově zrestaurovaných prostor zámku bude součástí prohlídkového okruhu, který zahrnuje návštěvu expozice Po stopách zaniklého kláštera v Teplicích a románské krypty. Prohlídky s průvodcem budou začínat každou celou hodinu celoročně od úterý do neděle od 10,00 do 17,00 hodin, s přestávkou ve 12,00 hodin. Vstupenky na prohlídku lze zakoupit v hlavním vchodě do teplického zámku i ve vstupu do románské expozice, tj. z druhé strany zámku od malého zámeckého rybníka. Nově bude otevřen též průchod přes Ptačí schody. Vstupenka stojí 40 Kč, snížená 30 Kč.

Na slavnostní otevření je vstup zdarma. Úvodní slovo pronese ing. Bohuslav Boček, ředitel Regionálního muzea v Teplicích a k novým expozicím promluví PhDr. Bohuslava Chleborádová.