e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Uvítejte zpěv ptáků v přírodě!

publikováno: 29.4.2019, kategorie: Vzdělávání, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Začátek května bude ve znamení vítání ptačího zpěvu. Pořádá ho Česká ornitologická společnost, s jejímiž průvodci můžete vyrazit do přírody pozorovat a poslechnout si ptáky. Už ve středu se akce koná v Ústí nad Labem, v sobotu 4. května se připojí Most a Louny, další víkend Duchcov.

Vítání ptačího zpěvu v České republice navazuje na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu ptačí zpěv. Také u nás se koná začátkem května.

Hned první květnový den pořádá pozorování zoo v Ústí nad Labem. Tam si ale budete muset pořádně přivstat. První komentovaná vycházka začíná již v 5,00 hodin, druhá pak v 6,30 hodin, sraz je u dolního vchodu do zoo. I letos proběhne ukázka odchytu ptáků.

V Mostě organizuje vycházku Oblastní muzeum. Komentovaná vycházka vás zavede do bývalých Kopist. Sraz je v sobotu 4. května v 8,20 hodin u tramvajové zastávky Most - rozcestí Kopisty. Zajímavosti o ptácích se dozvíte od člena České ornitologické společnosti a kurátor přírodovědného oddělení mosteckého muzea Jaroslav Bažant. "Cílem vycházky je pozorování a poslouchání ptáků průmyslové krajiny, mokřadů, úhorů a rekultivací. S trochou štěstí je možné uvidět i ptáka roku 2019 - hrdličku divokou," prozradil Jaroslav Bažant. Po absolvování pozorovací trasy čeká účastníky ukázka kroužkování ptáků manželi Vaníkovými.

V Lounech se můžete vydat ve stejný den na odpolední vycházku, která začíná ve 14,00 hodin před Dobroměřickým rybníkem u cesty na Červený vrch (naproti čerpací stanici směr Most). I zde se setkání s ornitologem Jaroslavem Bažantem. Počítejte s výletem na dvě až tři hodiny.

O týden později, v neděli 12. května se jarní vycházka spojenou s pozorováním a určováním ptačích druhů koná v Duchcově. Sraz je v 7,00 hodin v Zámecké zahradě u Sfingového rybníka. Trasa povede Zámeckou zahradou směrem k lužním lesům a končí u Dubského rybníka, kde za příznivého počasí proběhne ukázka kroužkování ptáků. Pro děti budou opět připraveny krátké soutěže. Vycházku povedou Miroslav Horák, Martina Hanzlíková, Pavel Vít.

Na všechny vycházky si vezměte pohodlné boty, svačinu, foťák a případně i dalekohled.