reklama Adventní a vánoční Speciál 2022
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Starosti žateckých starostů v knize i na procházce městem

publikováno: 29.3.2022, kategorie: Vzdělávání, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci vydalo novou publikaci historičky M. Krausové věnovanou osudům žateckých purkmistrů a starostů od sklonku 18. století až do doby těsně po druhé světové válce. Pokřtí ji ve čtvrtek 31. března a návštěvníky zve na komentovanou procházku městem.

Kniha přináší příběhy celkem 18 neprávem polozapomenutých osobností. Dozvíte se, jaké problémy museli starostové řešit, co vzniklo či bylo opraveno v Žatci za jejich působení. Kde ve městě žili, zda jsou zde pohřbeni a jaké ulice byly po nich pojmenovány. "O některých toho víme více, o jiných méně. Někteří byli milováni a uctíváni, jiní kritizováni, nebo dokonce odvoláni. Zaslouženě i nezaslouženě. Práce žateckého starosty však nikdy nebyla nudná, jak se můžete přesvědčit při čtení jejich zajímavých osudů. Pro mnohé z nich se stal Žatec osudem, ať už byli místní či přišli odjinud," říká Jitka Krouzová z žateckého muzea. Text doprovází přes 60 unikátních historických fotografií převážně z muzejních sbírek.

Křest knihy proběhne 31. března v Křížově vile v Žatci v 17,00 hodin. Zájemci se mohou vydat procházku po stopách žateckých starostů, která začne o hodinu dříve, tedy v 16,00 před žateckou radnicí. Hodinová procházka s výkladem autorky seznámí s vybranými zajímavostmi k tématu přímo na místech, které se k nim váží. Procházka bude zakončena v Křížově vile, kde bude publikace představena a zahájen její prodej.

Foto: Archív muzea.