reklama Vánoce 2020
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Čarovná noc Betlémská v divadle i na náměstí

publikováno: 28.11.2014, kategorie: Divadlo a film, autor: Ivana Bonaventurová/Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

V Divadle rozmanitostí má zítra premiéru příběh na motivy lidových vánočních her Čarovná noc Betlémská. Nastudovali ji herci ze Studia mladých divadelníků, které působí při Divadle rozmanitostí v Mostě. Divákům ji představí poprvé 29. listopadu v 17,00 hodin a poté následující soboty před hlavním představením a také na Prvním náměstí během vánočních trhů.

„Příběh starý více jak 2000 let opět ožívá. Anděl zvěstuje zrození nového spasitele. Ke Svaté rodině přichází prostý lid i mocní králové, aby mu vzdali hold a předali své dary. Ale pozor, čert nikdy nespí!“

Vánoční příběh Čarovná noc betlémská má za sebou již dlouhou tradici uvádění (od roku 2003) v podání Divadla Apropo, které tuto inscenaci hraje pod prostším názvem Živý Betlém každoročně o Vánocích na III. nádvoří Pražského hradu jako charitativní představení, jehož celý výtěžek putuje na konto nadace Pomozte dětem.

Děj samotného příběhu je velice prostý. Ze tří stran se do Betléma schází za zpěvu koled pastýři a děvečky, tři králové a nakonec i Svatá rodina v doprovodu andělů. Anděl se zjevuje pastýřům a zvěstuje jim zrození nového spasitele. Pastýři nemeškají a ihned se vydávají na cestu. Za dítětem ovšem neputují sami. Stejným směrem mají namířeno i tři králové, kteří následují zářící hvězdu na nebi. Každý nese nějaký dar, pastýři berana a chléb, králově zlato, myrhu a kadidlo. Ovšem co děťátku má dát chudá děvečka? Podaří se jí vyprosit něco od lidí? Aby putování za novým spasitelem nebylo tak snadné, objevuje se na scéně i čert, který se snaží všechny svést na scestí nebo jim alespoň uškodit. Podaří se andělům poutníky ochránit nebo padnou do náruče pekel?

Celá hra je koncipována jako živý obraz a jejím cílem je vzbudit v divákovi vánoční atmosféru, donutit ho, aby chvíli zapomněl na shon kolem nákupů a vánočního úklidu a vzpomněl na tradiční obraz Vánoc, do kterého vždy neodmyslitelně patřilo povídání příběhů o narození Ježíška. Navíc celou hrou prostupují známé i méně známé koledy, které si s námi může každý zazpívat.

Hrají: Alexandra Bauerová, Filip Čajka, Karin Čajková, Ivana Čurdová, Kateřina Fénešová, Jan Petr Fuchs, Karolína Humlová, Matěj Janiga, Barbora Keldrychová, Kateřina Krčmářová, Karolína Kristlová, Matěj Kuřina, Vít Levinský, Denisa Lišková, Lukáš Mach, Andrea Martínková, Michaela Matějovicová, Aleš Růžička, Hana Streiftauová, Jakub Šrámek, Nikolas Šulyok, Michal Šustek a Mirka Trojnová. Režie: Vít Levinský. Dramaturgie: Ivana Čurdová. Scéna, kostýmy: Jana Vacková, Alena Kočendová. Korepetice: Petr Rak.

Program v Divadle rozmanitostí najdete zde, program vánoční trhů v Mostě připravujeme a již brzy ho najdete v rubrice Volný čas.