reklama Advent a Vánoce 2023
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Týden na kolejích: Nová výstava, muzejní noc a jízdy parním vlakem

publikováno: 28.9.2020, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

150 let historie železnice na Mostecku a Chomutovsku tento týden přiblíží mostecké muzeum několika akcemi. Ve čtvrtek 1. října se otevře k výročí výstava, v pátek večer se koná muzejní noc nazvaná Člověk na kolejích a v sobotu 3. října vyjede zvláštní parní vlak mezi Chomutovem a Mostem.

Výstava
Výstava, která připomíná 150 let od propojení Mostecka a Chomutovska železniční sítí, se otevírá vernisáží ve čtvrtek 1. října v 17,00 hodin. Vybudování dráhy z Ústí nad Labem přes Teplice na Most a Chomutov mělo zásadní význam pro průmyslový rozvoj regionu. Příjezd prvního vlaku do Chomutova připomíná také tématicky podobná výstava v chomutovském muzeu. "Výstava představí dobové železniční předměty, předpisy pro osobní i nákladní dopravu nebo ukázky drážních kanceláří včetně vybavení. Součástí je i výstava grafik Jiřího Boudy s železniční tématikou," říká jeden z autorů výstavy Jan Setvák. "Touto výstavou jsme zároveň chtěli vzdát poctu všem, kteří na těchto železnicích v regionu, a to v často nelehkých dobách, pracovali." Výstava bude otevřená až do února příštího roku a její součástí je také dětský koutek a fotokoutek. 

Muzejní noc
Páteční Muzejní noc s podtitulem Zažijte kouzlo železnice! bude v tématu pokračovat. Muzeum bude otevřené od 16,00 do 21,00 hodin nejen pro železniční nadšence, ale i pro rodiny s dětmi. Návštěvníci uvidí různé druhy modelových železnic, děti čekají dílničky a dětský koutek s tematikou železnice. Muzeum pokřtí jubilejní razítko vytvořené speciálně pro výstavu ke 150 letům železnice a návštěvníci si budou moc orazítkovat pohlednice lokomotiv Jiřího Boudy. Ty budou v prodeji v replice dobové drážní kanceláře, kde si můžete koupit třeba i nostalgické lepenkové jízdenky. "Ivan Votava představí kroniky starých mosteckých nádraží a železniční stanic, dnes často již neexistujících. Odborná knihovna muzea nabídne ukázku odborné a sbírkové literatury vztahující se k historii železniční dopravy v regionu. Vystaveny budou i historické železniční hračky a modely do roku 1945 ze soukromé sbírky Radka Vejříka. Dalším velkým lákadlem bude prezentace propracovaného modelového kolejiště velikosti H0 Klubu železničních modelářů Moldaváček z Oseka," láká Jitka Klímová z muzea.

Parní vlak
Oslavy vyvrcholí v sobotu 3. října, kdy se můžete projet parním vlakem Českých drah mezi Mostem a Chomutovem. Z Mostu odjíždí v 10,20 - 12,20 a 14,40 hodin a jízda potrvá dvacet minut. V opačném směru vlak jezdí v 11,20 - 13,20 a 15,20 hodin. Jednosměrná jízda stojí 60 korun.

Foto: Archív Oblastního muzea a galerie v Mostě.