e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na velikonoční víkend 30. března až 2. dubna

publikováno: 28.3.2018, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Máme před sebou dlouhý víkend od pátku až do pondělí. Bude ve znamení velikonočních svátků a navíc zahájení turistické sezóny, takže bude opravdu živo. Vybrali jsme pro vás více než dvě desítky akcí!

Velikonoce na Novém Hradě
Zámek Nový Hrad v Jimlíně na Lounsku zahájí sezónu v neděli 1. dubna, kdy pořádá velikonoční program. Od 10,00 do 17,00 hodin nabídne historický šerm Alotrium, irskou hudbu kapely Poitín, bičařskou show, pouliční a loutkové divadlo Cirkus Žebřík, velikonoční soutěže, předvádění Velikonočních zvyků, velikonoční zvířátka. Můžete vyrazit na prohlídky velikonočně vyzdobených zámeckých prostor, vstupné dobrovolné.

Velikonoce na zámku Stekník
Zámecké zahrady ve Stekníku na Žatecku děti k hledání velikonočního zajíčka. Na Velký pátek 30. března, o víkendu 31. března a 1. dubna a také o Velikonočním pondělí 2. dubna je připraven program pro nejmenší. Děti pomocí barevných fáborků hledají malovaná vajíčka, na kterých jsou ukrytá slova z tajenky, na konci stezky pak naleznou ukrytého zajíčka a vyzvednou si drobnou sladkou odměnu v pokladně zámku. Kartičky s předtištěnou tajenkou k vyzvednutí v pokladně. Vstupné dospělí, děti od 6 do 15 let (i senioři) 30,- Kč, mladší děti 10 Kč.

Zajíčkovo pohádkové dobrodružství
Další program pro nejmenší je připraven v Mostě, a to 31. března od 14,00 hodin na Resslu. Pohádkové bytosti připravily pro děti hledání vajíček, sázení osení, hod na zajíce a další. Startovné je 70 Kč/dítě, pořádá spolek Re-Generace.

Pohádkové Velikonoce
Velikonoční program chystá též zámek Krásný Dvůr na Podbořansku, a to v sobotu 31. března. Vystoupí kapela Čáry Máry a žáci ZUŠ Podbořany, pohádková divadelní představení zahrají Divadýlko Kuba z Plzně a Jitřenka ze Žatce. Tradiční jarmark na zámeckém nádvoří doplní prohlídky zámeckých interiérů. Pro děti budou navíc připraveny dětské prohlídky s princeznou, výtvarné dílny a soutěže. Vstupné na nádvoří 80 Kč, děti od 6 do 15 let 60 Kč, mladší zdarma, vstupné na dětskou prohlídku 30 Kč. Otevřeno bude od 10,00 do 16,00 hodin.

Jarilo
První letošní akcí archeoskanzenu v Březně u Loun je vítání jara – Jarilo v sobotu 31. března. Spolu s Germány a Slovany můžete zahájit letošní sezonu, oslavit příchod jara, vypískat zimu, zahájit archeologický experiment, postavit kurník, ochutnat kvas, osít zahrádky a užít si sobotu.. Otevřeno od 10,00 do 16,00 hodin.

Velký Pátek s párou
Na Velký pátek, tedy 30. března, bude v Mostě od 7,30 hodin zahájena nová sezóna víkendové turistické linky Lovosice–Most zvané Švestková dráha. Na trať vyjede mezi pravidelnými spoji mimořádný parní vlak tažený lokomotivou 423.041 přezdívanou Velký bejček. Zapřaženy budou bufetový a čtyři historické vozy. Velký bejček vyráží v 8,30 hodin. Jízdné pro jeden směr: Dospělí 80 Kč, děti 6–15 let 30 Kč (prodej jízdenek pouze ve vlaku). Zajištěn je prodej občerstvení a doprovodný hudební program. Prohlídky parní lokomotivy jsou možné v Třebívlicích, Třebenicích, Lovosicích, Libčevsi a Mostě. Další informace o zahájení provozu turistických vlaků najdete v tomto článku.

Velikonoční kuřátka
V Lounech se můžete přijít podívat také do Oblastního muzea, kde jsou pro děti připravena od 20. března až do 6. dubna živá velikonoční kuřátka. Akce je součástí výstavy Jarní lidové zvyky, o níž se dočtete v tomto článku. https://www.e-region.cz/magazin/27022018-lounske-muzeum-ozivi-stara-remesla-a-lidove-zvyky

Zahájení se Ohřinkou a Hopíkem
Symbol chmelařského Žatce skřítek Hopík a pohádková postavička Ohřinka odstartují společně další turistickou sezónu v Dolním Poohří. Stane se tak v neděli 1. dubna odpoledne v Žatci. Program nabídne zábavu pro děti i dospělé, vstupy na chmelařské atrakce zdarma i křest nových publikací o Dolním Poohří. Více se dočtete v článku Sezónu Dolního Poohří zahájí Ohřinka s Hopíkem

Velikonoční jarmark
Ještě na Velký pátek 30. března můžete vyrazit do Mostu na 1. náměstí, kde se od pondělí koná velikonoční jarmark. Stánkový prodej doplní každé odpoledne kulturní program, jehož program najdete v článku. Děti potěší živá zvířátka a kolotoč. Podrobný kulturní program v článku V pondělí začne v Mostě velikonoční jarmark

Velikonoční vlak
Doupovská dráha, která odstartuje v pátek 30. března svůj provoz, připravuje na Velikonoční neděli 1. dubna speciální jízdu. Vyjíždět bude už z Mostu, a to ve 12,05 hodin, pojede přes Jirkov, Chomutov, Kadaň až do Kadaňského Rohozce. Zpátky odjíždí v 15,44 hodin, v Mostě je v šest večer. V Kadaňském Rohozci bude opět zajištěn program a prodej občerstvení. Detailní jízdní řád zde: http://doupovskadraha.severoceskedrahy.cz/

Setkání ve mlýně
Velikonoční setkání se koná v sobotu 31. března od 13,00 hodin ve Vernerově mlýně v Brloze čp. 26 na Lounsku. Můžete se těšit na výrobu velikonočních věnců a dekorací, pletení pomlázek či zdobení velikonočních vajíček. Děti budou vyrábět velikonoční ozdoby. Cena vstupného je dospělí 200,- Kč, děti 70,- Kč, občerstvení zajištěno (káva, čaj, pečivo). Prosíme o potvrzení účasti na vernermlyn@seznam.cz nebo tel. +420607952347 do 29. 3. 2018.

Vajíčkový pochod
V neděli 1. dubna se můžete opět vydat na Mědník v Krušných horách pro velikonoční vajíčko. Start tradičního pochodu je mezi 8. a 9. hodinou na stadionu v Klášterci nad Ohří, do cíle je třeba dorazit do 13,00 hodin.

Pro velikonoční vajíčko na Pravdu
38. ročník pochodu přírodní rezervací Džbán na zříceninu hradu Pravda se koná na Velikonoční pondělí 2. 4. Začátek výletu je v 10,15 hodin na nádraží v Solopyskách, konec v jednu hodinu na zřícenině. Trasy měří 10 až 15 km.

Otužilecká sezóna
Zatímco turistická sezóna začíná, ta otužilecká pomalu končí. Zakončení zimní plavecké sezóny chystají otužilci na 1. dubna v Libochovicích. Akce se koná na pláži v městském parku od 14,00 hodin.

Průvod maškarád
Něco mezi masopustem a velikonocemi – takový je průvod maškarád v sobotu 31. března v Háji u Duchcova. Sraz masek je v ulici Ke Knížáku ve 14,00 hodin, průvod projde ke společenskému prostranství před obecním úřadem, kde budou probíhat soutěže pro děti a dospělé v podání Divadla V Pytli. Program doplní hudba a zabijačkové hody.

Oslava Veliké noci
Sdružení přátel kostela sv. Petra a Pavla ve Volyni pořádá v podvečer v neděli 1. dubna velikonoční slavnost. Na Velikonoční neděli vystoupí vokálně-instrumentální soubor Madrigal. Pro děti bude připraven oheň pod širým nebem. Začátek ve 14,00 hodin.

Otevřený klášter
Návštěvnická sezóna Františkánského kláštera v Kadani začne na Velký pátek 31. března. Velikonočně vyzdobený klášter se otevře poprvé v 17,00 hodin. Jaké další akce chystají v klášteře na duben se dozvíte v článku.

Velikonoce na zámku
Velikonoční oslavy chystá také zámek v Klášterci nad Ohří. Program na nádvoří začíná 1. dubna ve 13,00 hodin představením divadla Hnedle vedle Jaro je tu! Následuje pohádka o tom, jak princezna malovala velikonoční vajíčka, Muzikhrátky se zvířátky a pořad Hody, hody doprovody Divadla M. V 16,00 hodin bude vyhlášen výsledek soutěže soutěže o nejhezčí kraslici, ty odevzdávejte ve výtvarné dílně do 15,00 hodin. Program zakončí vynášení Morany do Ohře. Během dne řemeslné dílny: pletení pomlázky, vyrábění Moranek a zajíčků, zdobení vajíček, malování na obličej a také historická řemesla, občerstvení pro dospělé i pro děti, stánky s cukrovinkami.

Neděle ve dvoře
Velikonoční program bude připraven na neděli 1. dubna ve Dvoře U svatého Jakuba v Žatci. Otevřeny budou zdejší obchody, také dobové stánky a Country Club, pro děti je přichystána jízda na koních. Začátek v 10,00 hodin.

Velikonoce v Žatci
Den předtím, v sobotu 31. března, pořádá velikonoční program na náměstí Svobody město Žatec. Začátek v 9,00 hodin, konec v 16,00. V programu vystoupí kapela Švandabanda, létající gymnasti, bičař. Ve 13,00 hodin se koná soutěž o nejhezčí malované vajíčko a ve 14,00 hodin hledání Velikonočního zajíčka.

Tradice v klášteře
Od pátku 30. dubna do neděle 1. dubna si můžete přijít prohlédnout tradiční velikonoční výstavu do vstupních prostor oseckého kláštera. Připraveny budou také ukázky řemesel jako je pletení pomlázek, foukání skla, paličkování a práce na stavu, dále dílna Domu dětí a mládeže a v neděli od 12,00 hodin zvířátka z minifarmy. Otevřeno vždy od 10,00 do 17,00 hodin.

Sezóna v bludišti
V Oseku také v pátek 30. března odstartuje nová návštěvnická sezóna ve 3D bludišti v korunách stromů. Otevřeno bude od 10,00 do 18,00 hodin. Novinkou pro návštěvníky bude třeba možnost zakoupení teplých nápojů.

Foto: Zámek Krásný Dvůr.