e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V chomutovském muzeu se dozvíte, u čeho se naši předci hřáli

publikováno: 28.2.2020, kategorie: Výstavy, autor: Milena Bílková/redakce

Sdílet: facebook twitter google+

„Březen – za kamna vlezem, duben – ještě tam budem,“ praví stará pranostika. Jak taková pořádná kamna vypadají, si právě od března můžete prohlédnout v Oblastním muzeu v Chomutově. V úterý 3. března se tam otevře výstava Kachle sedmi století: Svět kachlových kamen.

Výstava volně navazuje na krajskou výstavu Oblastního muzea a galerie v Mostě, uspořádanou na přelomu let 2017 a2018. Představuje vývoj kachlů a kachlových kamen v severozápadních Čechách od gotiky až po počátek 20. století. Ukazuje širokou škálu technik a motivů, které se při výrobě kachlů používaly. Umělecká výzdoba kachlů odráží náboženský i společenský život konkrétního historického období a jeho duchovní i světské hodnoty.

A na co se návštěvníci mohou těšit? Například na modrobílá válcová empírová kamna, která patrně v 1. polovině 19. století vyhřívala chomutovskou radnici. K vidění budou také nejstarší gotické komorové kachle s vyobrazením obrněných jezdců z hradu Kyšperka u Krupky nebo pestře glazované renesanční kachle z hradu Egerberku u Klášterce nad Ohří. A pokud netušíte, jak vypadal a k čemu sloužil kamnovec, poznejte krásný exemplář z roku 1796. Byl vyrobený v někdejší Gabrielině Huti – obci v nejsevernějším výběžku chomutovského okresu.

Vernisáž výstavy se koná v budově radnice v úterý 3. března v 17,00 hodin za doprovodu barokní loutny Milana Černého. Výstavu si můžete prohlédnout až do začátku srpna. Muzeum připravuje k výstavě také doprovodný program. V sobotu 18. dubna v rámci Mezinárodního dne památek a sídel to bude od 14,00 hodin komentovaná prohlídka s historičkou umění Mgr. Jitkou Šrejberovou, Ph.D. z Oblastního muzea a galerie v Mostě s hudebním vystoupením.  V sobotu 16. května v rámci Muzejní noci se pak bude konat přednáška a prohlídka výstavy s jejími autorkami, workshop s malováním kachlů a koncert u kamen.

Foto kachle s královnou dánskou ze sbírek Muzea města Ústí nad Labem Miloš Žihla.