e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Martin Šíl: Afrika pod kůží

publikováno: 28.1.2015, kategorie: Výstavy, autor: Tereza Gvoždiáková

Sdílet: facebook twitter google+

Dnes, 28. ledna, bude mít v Kadani světovou premiéru film o tom, jak se kadaňská výprava vydala změřit nejvyšší vodopád světa. Večer věnovaný africkým láskám kadaňského cestovatele Martina Šíla nabídne i zbrusu nový filmový dokument o jeho poslední cestě. Při té v listopadu 2014 putoval k jihoafrickému vodopádu Tugela, aby se přesvědčil, zda by mohl či nemohl být nejvyšším vodopádem světa.

„Tugela Falls jsem chtěl navštívit tak jako tak a při plánování cesty jsem zjistil, že vlastně není přesně změřený a že by mohl dokonce být vyšší než dosavadní světová jednička Salto Ángel ve Venezuele,“ řekl k tomu Martin Šíl. O tom, jak to s vodopádem Tugela vlastně je, se dozvíte nejen v premiéře dokumentu, ale samozřejmě i z vyprávění autora.

Afrických lásek Martina Šíla je ale mnohem víc. Určitě nebude chybět vyprávění o Kalahari, která mu učarovala už při první cestě, ani o „malých mužích z pouště“ – Křovácích, jejichž legendy v roce 2011 vydal v českém překladu.

Martin Šíl říká: Proč mi Afrika zalezla hluboko pod kůži? Nevím to jistě, ale mám pár tušení. Když jsem tam jel poprvé, ptal jsem se kamaráda, který vyrážel na svou desátou cestu, proč se neustále vrací. Co nového tam může vídat, co ho ještě dokáže překvapit. On se jen pousmál a řekl: „Až tam přijedeš, pochopíš to.“ Pochopil jsem, ale to porozumění je téměř nesdělitelné. Miluji černý kontinent pro jeho krásu. Pro noci a rána, kdy kolem vašeho stanu zní Afrika tak nahlas, až se zdá, že všechna ta zvířata sedí těsně vedle vás. Miluji ho pro časná vstávání, kdy se slunce ještě nevyhouplo nad obzor a já – tvor tak milující spánek – spěchám ze stanu s očima dychtivýma poznat, co dnes uvidím. Miluji ho i pro jeho lidi. Tak jiné, než jsme my. Nikam nespěchající, většinou usměvavé a vždy připravené využít příležitosti získat od vás cokoliv jste ochotní postrádat. Nezáleží na místě a chvíli. Jdete přes hraniční přechod a voják u brány z pletiva se na vás usměje a poví, že se mu vážně moc líbí váš šátek. Že by ho chtěl. Vy odpovíte, že to je dobře, protože je to vážně skvělý šátek, ale máte tu jen ten jeden, a když mu ho dáte, vaše pleš bude týdny plakat. Vycení zuby v širokém úsměvu a odpoví, že to nic, že to je jasná věc.

Začátek v Orfeu v Kadani v 19,00 hodin.