e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Muzeum připomene výročí mosteckého kostela sérií přednášek

publikováno: 27.10.2017, kategorie: Vzdělávání, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Sérii přednášek u příležitosti 500. výročí položení základního kamene ke stavbě mosteckého kostelana Nanebevzetí Panny Marie chystá mostecké muzeum. Budou se věnovat výsledkům archeologického výzkumu kostela, interiéru i sbírce, která stavbě předcházela. První začíná v úterý 31. října.

Archeologický výzkum děkanského kostela v Mostě
Úterý 31. října 2017 v 17,00 hodin
Archeologický výzkum v děkanském kostele, který předcházel jeho přesunu, probíhal za nepříznivých okolností a nedokázal dostatečně vytěžit nálezovou situaci. Přesto lze díky analýze materiálů z pozůstalosti archeologa Antonína Hejna doufat alespoň v částečné zhodnocení nálezového fondu, kosterního materiálu a dokumentace. Přednáší Mgr. Michal Soukup.

Reliéfy empory mosteckého kostela
Úterý 7. listopadu 2017 v 17,00 hodin
Reliéfy empory jsou vzácným klenotem českého umění 16. století a v našem prostředí jsou ojedinělé z hlediska svého rozsahu, stylu, ikonografie i historicko-společenského pozadí jejich vzniku. Polychromovaný cyklus čtyřiceti dvou biblických scén je blízký reformačnímu myšlenkovému světu sousedního Saska, ačkoliv otevřeně se luteránským obsahům spíše vyhýbá. Přednáší Mgr. Renáta Klucová.

Sbírka na stavba děkanského kostela
Čtvrtek 16. listopadu 2017 v 17,00 hodin
Rozbor účetní knihy vedené v letech 1517-1519. Kniha zachycuje jak příjmy z odpustkové sbírky na obnovu děkanského kostela, tak výdaje vybraných pěněz. Díky podrobným záznamům můžeme rekonstruovat organizaci a průběh celé sbírky a také stavební aktivitu v samotném počátku obnovy kostela. Přednáší Mgr. Martin Myšička.

Přednášky se konají v přednáškovém sále Oblastního muzea v Mostě a vstupné je 20 korun.

Foto: Archív Oblastního muzea v Mostě.