e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Laco Deczi v Žatci: Dnes v Žatci

publikováno: 27.10.2015, kategorie: Hudba, autor: Jiří Navrátil

Sdílet: facebook twitter google+

Již dnes večer, v úterý 27. října vystoupí v Městském divadle v Žatci trumpetista Laco Deczi v rámci své podzimní česko - slovenské tour. Tak jako na jaře se vrací ptáci z teplých krajů, s podzimem sedá v New Yorku Laco Deczi se svou „buňkou“ do letadla a zamíří do Evropy. 

8. října vystoupil opět na české na podium a do Vánoc z něj až na malé výjimky nesleze a bude hrát doslova od Aše až po Košice. Během své podzimní tour nevynechá ani Žatecké divadlo a bude to malá velká sláva, protože poprvé tu hrál již před deseti lety v roce 2005 a poté ještě dvakrát.

Laco Deczi je trumpetista, skladatel, kapelník a amatérský malíř, dobrodruh a trumpetová legenda, žijící v New Yorku, o kterou je v jeho bývalé vlasti a okolí stále zájem. Laco psal hudbu i k filmům a hrál ve slavné Kalamitě. Laco Deczi je muzikantský a lidský svéráz, jakých po celém svět moc neběhá. Narozen na Slovensku začal hrát na trombon, od nějž přešel k trubce. Poslouchal jazz z rádia a chodil na koncerty v Bratislavě, založil tu několik kapel, až se nakonec usadil v Praze. Tam mu začala škola života. Aby se uživil, musel brát kdejaké hraní a bydlet a žít všelijak. Díky svému talentu a vytrvalosti se ale stal členem prestižních jazzových orchestrů. Z Laca Decziho se stala v průběhu let jazzová osobnost, ale jako lidská osobnost to neměl s totalitním zřízením lehké, a tak se rozhodl emigrovat. Tak se v osmdesátých ocitl nakonec v New Yorku a začínal znova. I tady se prosadil a hrál se spoustou skvělých muzikantů. Mezi nimi např. Elvin Jones, Bill Watrous, Junior Cook, Dave Weckl a Sonny Costanzo. Pravidelně koncertuje se svojí kapelou Celula New York ve státech New York a Connecticut. Po roce 1990 se začal vracet zpátky do států bývalého Československa, ale i sousedních zemí. 

V šedesátých letech založil vlastní kapelu Jazz Cellula. Jména Cellula se drží dodnes, pouze vypustil z názvu jazz. Zjistil totiž, že není nutné se někam řadit a lépe je nechat to na posluchačích a jejich líbí/nelíbí. Přiznal, že za ním chodí po koncertech mladí diváci, chválí jeho hudbu a ptají se, co že to hraje za styl. To je možná větší ocenění než řada těch oficiálních, která za svou kariéru posbíral. Hudba Celuly New York by se ve zkratce dala popsat jako jazzový základ obohacený například o funky a rock. Samozřejmě tím hlavním je Lacova trubka. A protože kapelu si řídí k obrazu své hudby a zároveň je autorem hudby, je o každý koncert Celuly New York velkým zážitkem, ať už zní v malém českém divadle anebo v newyorském klubu.

Cellula New York tvoří kvarteto muzikantů ve složení: Trubka-Laco Deczi, klávesy-Jan Aleš, basa-Michael Krásný, bicí-Vajco Deczi.