reklama Advent a Vánoce 2023
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Dny architektury nabízí procházky minulostí i diskuse o budoucnosti

publikováno: 27.9.2022, kategorie: Památky, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Zajímáte se o architekturu a veřejný prostor? Vyjděte si na zajímavou procházku, seznamte se s historií a diskutujte o budoucnosti. To vše nabízí říjnové Dny architektury. Aktuální problémy se budou řešit v Mostě, historická procházka je připravena v Žatci či Litoměřicích, tématu zaniklého potoka se věnuje procházka v Teplicích a pestrý program vás čeká v Ústí nad Labem.

Most
Se studentem architektury Martinem Trávníčkem se můžete vydat v sobotu 1. října po centru města se zaměřením na aktuální problémy, plány dostavby minulé i současné i možnosti do budoucna. Při procházce se dozvíte, proč nebylo centrum nikdy dokončeno a čím to, že dnes nefunguje tak, jako v jiných městech. Podíváte se, jak si centrum představoval architekt nového Mostu Václav Krejčí i jak by ho dnes navrhli někteří studenti architektury. Nakonec se budete moci pobavit nad možnou budoucností dostavby a zahuštění centra i nad důsledky, které to bude mít pro celé město. Začátek je ve 14,00 hodin v kavárně The Most café pod radnicí.

Litoměřice
S kurátorem Oblastního muzea Janem Peerem se v neděli 2. října vydáte po místech, kde započaly dějiny Litoměřic. Exkurzi završí prohlídka katedrály sv. Štěpána se zaměřením na její uměleckohistorickou výzdobu. Sraz je ve 14,00 hodin před katedrálou svatého Štěpána na Dómském náměstí. 

Teplice
Tématem procházky v Teplicích budou potoky. Architektka Lenka Kovářová provede po stopách Bystřice, potoka, který v uplynulém století zmizel do podzemí. V rámci procházky představí historii toku i důvody, proč už dnes modrou linii ve veřejném prostoru města nespatříme. Neopomene ani zaniklá vodní díla s Bystřicí spojená či toky, které Teplicemi bez povšimnutí protékají dodnes. Začátek procházky je v neděli 2. října v 10,00 hodin na křižovatce ulic Nábřežní a Zemská.

Ústí nad Labem
V neděli 1. října od 14,00 hodin se koná komentovaná prohlídka nově zrekonstruovaného Domu umění Ústí nad Labem (bývalé budovy univerzitní menzy UJEP) s jeho provozovateli. Od 15,30 hodin se tamtéž koná veřejná debata s architekty a umělci o historii, současnosti a budoucím možném směřování města. V neděli můžete vyrazit na komentovanou prohlídku města s architektem Tomášem Petermannem (od 13,00 hodin ve Vrchlického sadech) nebo vzít děti do veřejného sálu Hraničář na workshop pro děti se stavebnicí Andrei Kaňkovské (od 15,00 hodin).

Žatec
Komentovanou procházku po zajímavých stavbách pořádá už po páté žatecký spolek A dál?. Procházka první říjnovou sobotu představí desítku staveb z přelomu 19. a 20. století budovaných v Žatci duchu místní tradice a tzv. Heimatstilu. Podrobnosti najdete v článku Den architektury v Žatci přiblíží stavby českých Němců.

Foto: Město Litoměřice