e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V Bezděkově se otevřelo nové letecké muzeum

publikováno: 27.7.2020, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

V Bezděkově u Žatce vzniklo malé muzeum, které připomíná historii zaniklého vojenského letiště, kterému se přezdívalo Korea nebo také Merkur. Právě tyto přezdívky místa, kde dnes stojí průmyslová zóna Triangl, daly název muzeu, které vybudoval Spolek Letci – Žatec. Navštívit ho můžete třeba tuto sobotu.

Muzeum Merkur-Korea se otevřelo v Bezděkově (čp. 118) v červnu a nyní je otevřeno vždy první sobotu v měsíci, a to od 9,00 do 16,00 hodin, tedy právě tuto sobotu 1. srpna ho můžete navštívit.

"Před asi osmi roky jsme vytvořili 24 nástěnných panelů, na nichž je zachycena historie letiště od druhé světové války do jeho zrušení. Tato výstava, doplněná různými artefakty z leteckého prostředí už urazila pěkný kus cesty. Nicméně v mezidobích ležela kdesi po sklepích, jimž se vznešeně říká depozitář," vzpomíná na první myšlenky na muzeum Václav Vaše, předseda Spolku a bývalý stíhací pilot. Podle něj je smyslem muzea zachovat v podvědomí české letecké veřejnosti, ale i neleteckých žateckých patriotů, historii letiště, které v době svého zániku roku 1993 patřilo k nejmodernějším v Česku.

Nahlédnout můžete do skutečných letounů a prožít tak některé pocity pilotů v jejich stíhačkách. K vidění je ukázka stanoviště řízení a velení bojové činnosti stíhacího pluku, expozice připomíná elitní tygří letku, vidět můžete i modely letadel. Další část expozice připomíná československou vojenskou pomoc nově vzniklému státu Izrael v roce 1948, tzv. letecký most Žatec - Ekron. Této historii se věnuje i výstava v Galerii U Radnice. Připomenuta je i historie pilotů Britského královského letectva. 

Foto: Archív Spolku Letci - Žatec.