reklama 300 turistických cílů na jednom místě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Klášterecké hudební prameny slaví 10 let

publikováno: 27.6.2014, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Město Klášterec nad Ohří

Sdílet: facebook twitter google+

Letní hudební festival Klášterecké hudební prameny se již po desáté na začátku července rozezní v prostorách krásného zámku v Klášterci nad Ohří, který je jako klenot zasazen do tohoto severočeského lázeňského města. Jubilejní ročník slibuje opravdu zajímavé a nevšední hudební zážitky. Program začíná v pátek 4. července.

Slavnostní zahajovací koncert obstarají 4. července Cigánski Diabli ze Slovenska, kteří spolu s Jaroslavem Svěceným zaplní nádvoří klášterského zámku bouří emocí a virtuozity. Hned další galavečer následující den se představí Collegium Symfonického orchestru Českého rozhlasu se sólisty – violistou Janem Pěruškou, hobojistkou Jitkou Tomšíčkovou a houslistou Jaroslavem Svěceným, kteří nás zavedou do nádherného světa barokní a klasické hudby J. S. Bacha, W. A. Mozarta a dalších autorů. V neděli 6. července zazní na nádvoří kláštereckého zámku poprvé zvuk přenosných varhan v mistrovském provedení Josefa Popelky. Originální dramaturgii koncertu umocní a zkrášlí tři dámy - trio Musica Dolce Vita - sopranistka Daniela Demuthová, harfenistka Zbyňka Šolcová a flétnistka Žofie Vokálková. Průvodcem večera a občasným hudebním partnerem bude J. Svěcený.

V pondělí 7. července se varhaník Josef Popelka spolu s J. Svěceným přemístí do německého partnerského města Grossrückerswalde, kde společně vystoupí v půvabném historickém kostele. V úterý 8. července zaplní nádvoří zámku nejen známý multižánrový projekt Vivaldianno Michala Dvořáka, člena skupiny Lucie a Jaroslava Svěceného. Pánové si tentokrát na pódium pozvali zajímavé kamarády – soubor bicích nástrojů Tam Tam Batucada Miloše Vacíka. Nebude chybět ani projekce, posluchači uslyší novinky a zajímavé aranže z latinskoamerických destinací. Následující večer je věnován Jižanským melodiím v podání sopranistky Pavlíny Senič a jejích hostů: Felixe Slováčka ml. a Vojtěcha Szabó. Koncert ve čtvrtek 10. července bude opět novinkou – filmové melodie v netradiční úpravě a podání. Housle Jaroslava Svěceného, klávesy Pavla Větrovce, perkuse Camila Callera a vynikající jazzový kontrabas Františka Raby vytvoří nezaměnitelný souzvuk ve skvělé muzice, kterou všichni posluchači dobře znají.

Klášterecké setkání žánrů 11. července bude pestrou směsicí hudebních formací a stylů. Poprvé v historii festivalu se bude konat v areálu letního kina jako happeningové hudební setkání interpretů a posluchačů: pozitivní atmosféru podtrhne nezaměnitelná skupina Jablkoň s J. Svěceným, vystoupí zpěvačka Markéta Mátlová s kytaristou Davidem Holým a nebudou chybět ani místní umělci.

Sobota 12. 7. bude tradičně ve znamení Velkého dne houslí - unikátní výstavu několika desítek mistrovských nástrojů a smyčců připraví Jaroslav Svěcený, který je v tomto oboru také soudním znalcem, s našimi i zahraničními předními mistry houslaři v Renesančním sále zámku. Velmi atraktivní budou komentované prohlídky, k vidění budou unikátní italské, francouzské, německé a české houslové klenoty čtyř století včetně houslí a smyčců slavných osobností 19. a 20. století. Celodenní houslařský maraton bude zakončen večerním Galakoncertem evropských houslí, na kterém zazní vybrané nástroje z výstavy. Hlavními protagonisty večera budou Jaroslav Svěcený a houslistka Julie Svěcená, ke klavíru usedne jeden z nejlepších současných českých klavíristů Václav Mácha.

Závěrečný den – neděle 13. července - zaplní již tradiční odpolední koncert účastníků mezinárodních houslových kurzů (od 14.00 hodin), které se časově prolínají s festivalem, a závěrečný večerní koncert, který nabídne excelentní hudbu Antonia Vivaldiho, J. S. Bacha, Astora Piazzolly a dalších skladatelů v podání komorního orchestru Virtuosi Pragenses a sólistů Jaroslava Svěceného, Julie Svěcené, sopranistky Barbory Perné, akordeonisty Ladislava Horáka a vybraného účastníka mezinárodních houslových kurzů.

Festival Klášterecké hudební prameny pořádá Město Klášterec nad Ohří ve spolupráci s houslistou Jaroslavem Svěceným a koncertní agenturou Subiton. ,,Jsem nesmírně rád, že se do této překrásné podkrušnohorské lokality vrátila kultura, která již deset let oslovuje stále více lidí z různých koutů naší vlasti i ze sousedního Německa a zviditelňuje tak celou lokalitu Klášterce nad Ohří tím nejlepším možným způsobem. Těším se na setkání se skvělými posluchači a neopakovatelnou letní atmosféru kláštereckého zámku a jeho okolí," říká spoluzakladatel festivalu Jaroslav Svěcený.

Bližší informace k festivalu najdete na www.klasterec.cz.