e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Nové přírodovědné centrum v Žatci: Hvězdy nad hlavou i Země jako na dlani

publikováno: 27.3.2022, kategorie: Vzdělávání, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Po kadaňské observatoři se v Ústeckém kraji otevřelo další špičkové přírodovědné centrum, určené pro vzdělávání žáků a studentů i pro širokou veřejnost. Centrum v Žatci nabízí unikátní Vědu na kouli a Digitárium. Pro zájemce o poznávání bude otevřené každou sobotu.

Žatecké Přírodovědné centrum, které bylo zřízeno v historické budově zemědělské školy, patří mezi 19 technických klubů v Ústeckém kraji, budovaných na podporu polytechnického i odborného vzdělávání a na podporu gramotností. Společně s observatoří v Kadani patří k těm špičkovým s nejmodernější technikou. "V hlavě jsem měl tuto myšlenku velmi dlouho. Tento rok je zlomový, podařilo se realizovat projekt v Kadani i zde," řekl při slavnostním otevření Pavel Pintr, vědec, který má největší zásluhu na vzniku obou center. Právě v propojení obou center vidí veliký potenciál. "Co se návštěvníci dozví v teorii v Žatci, mohou pak spatřit v praxi v Kadani," vysvětlil. 

zatec_digitarium.jpgKromě učeben a robotických laboratoří je žatecké centrum TK 14 vybaveno dvěma unikátními technologiemi. První z nich je Digitárium - planetárium, na jehož kopuli lze promítat hvězdnou oblohu. Naopak v místnosti nazvané Věda na kouli je možné projít se kolem planety Země či jiných planet a vesmírných těles. Třímetrová koule přebírá nejnovější data stanic NOAA a je možné na ni promítat nejrůznější jevy na Zemi. Přírodovědné centrum bude sloužit pro studium astronomie, geografie, ekologie, fyziky, chemie či geologie. Primárně je určeno pro žáky a studenty, pro které budou třikrát týdně probíhat přednášky. "Centrum by mělo inspirovat děti k poznávání vědy i přírody," řekl ředitel Obchodní akademie a Střední odborné školy zemědělské Jiří Karas, v jehož útrobách se centrum nachází. Každou sobotu však bude centrum otevřeno také pro širokou veřejnost.

Náklady na vytvoření centra činily dohromady 18 milionů korun, z nich většinu pokryla evropská dotace, část hradilo město, které centrum provozuje, část Ústecký kraj. Součástí Přírodovědného centra Žatec mají být i otevřené dílny s různým zaměřením - jedna vznikne v Chrámu chmele a piva a bude se tedy věnovat chmelařství.

Pro veřejnost je centrum v Žatci otevřeno v sobotu od 10,00 do 17,00 hodin. Najdete ho na adrese Svatopluka Čecha 1180, poblíž letního kina. Rezervace přednášek je možná na webu www.vedanakouli.cz.