e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Masopust vrcholí. Kam vyrazit do průvodu?

publikováno: 27.2.2019, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Příští týden vrcholí Masopustním úterým období masopustních zábav a veselí. Již tento týden si můžete užít zábavu v masopustních průvodech, vyzkoušet si pečení masopustních koblih či ochutnat zabijačku. V pátek jsme přidali nové TIPY!

V Ústí nad Labem se masopust koná v sobotu 2. března. Program začíná v 10,30 hodin na Lidickém náměstí, kde zahraje živá kapela na chůdách, pro děti bude připraven čaj na zahřátí zdarma a dospěláci mohou ochutnat domácí svařené víno za symbolickou cenu. V 11,00 hodin vyrazí masopustní průvod do Ústeckého podzemí. Tady bude program pokračovat až do 15,00 hodin. Čekají na vás zabijačkové speciality, soutěže pro malé i velké či losování o ceny. Děti se mohou těšit na zoo-koutek nebo malování na obličej. Ti nejodvážnější mohou vyzkoušet tanec s medvědem. Zpestřením jistě bude tematický fotokoutek. Vstup na akci je zdarma. 

Masopust v Zoo Děčín bude ve znamení koblih. V sobotu 2. března se tam totiž koná soutěž O nechutnější masopustní koblihu. Soutěž doplní veselá muzika, tanečky, připomínka masopustních tradic, dobroty a soutěže. Nebude chybět ani oblíbený masopustní průvod masek městem. Program masopustního veselí začne v areálu zoo ve 14,00 hodin. Průvod vyrazí ze zoo přibližně ve čtvrt na čtyři. Cílem letošního průvodu bude Křížová ulice, kde proběhne tzv. soud s medvědem. Tam by měl průvod dorazit před pátou hodinou odpolední. Po cestě nebudou chybět zajímavá zastavení. Do průvodu se vydá nejen folklorní soubor Jirkovák, ale také flašinetář, harmonikář nebo vozembouchář. 

Masopustní veselí vyvrcholí v úterý 5. března v Lounech. Dopoledne se tam koná již 12. masopustní průvod v maskách pro žáky MŠ, ZŠ, SpZŠ, denního stacionáře a hlavně pro širokou veřejnost. Průvod vyjde v 9,00 hodin a v půl desáté dorazí na Mírové náměstí, kde bude na programu masopustní rej a stínání kobyly.

Další masopusty se konají: V sobotu 2. března v Hoře Svaté Kateřiny, průvod vychází v 9,15 hodin z náměstí. V Blatně na Chomutovsku bude 2. března od 15,00 hodin v Kulturním domě karneval. TJ Sokol Telce u Loun pořádá na 3. ročník obnovené tradice teleckého masopustu v sobotu 2. března od 14,00 hodin, průvod bude zakončen v místní sokolovně maškarní zábavou.

Co je to masopust?

Jde o slavnostní období mezi Vánocemi a postní dobou velikonoční, začíná po Třech králích a končí před Popeleční středou. Letos připadá masopustní úterý, tedy hlavní svátek až na 5. března. Před tímto úterým svátky vrcholí, například tučným čtvrtkem či taneční nedělí. Masopust představuje období hodování a veselí mezi dvěma postními dobami - konaly se zabijačky, hostiny, taneční zábavy i svatby. Českému masopustu odpovídá italský karneval (nebo-li carne levare - dát pryč maso), jehož zvyky se dochovaly po celém světě. Na Popeleční středu 6. března začíná 40denní půst před Velikonocemi.

Foto: Ladislav Bába