e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Žatec se stal historickým městem roku

publikováno: 27.1.2017, kategorie: Turistika, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Titul Historické město roku Ústeckého kraje, který se uděluje za péči o městské památkové zóny, míří do Žatce. Hodnotící komise ocenila především práci města při nominaci žateckých technických památek do seznamu světového dědictví UNESCO. Výsledky celostátního kola soutěže budou známé v dubnu.

Komise navržená města osobně navštívila a vyslechla obhajobu přihlášek. Na druhém místě se umístily Litoměřice, které vyhrály v roce 2015 a dokonce v celostátním kole skončily na místě třetím. Na dalších místech soutěže za rok 2016 jsou Kadaň, Benešov nad Ploučnicí, Úštěk, Terezín a Jiřetín pod Jedlovou. S titulem je spojená i finanční odměna ve výši 100 tisíc korun.

"Krajská hodnotící komise je přesvědčená, že dlouhodobá a soustavná péče města o jeho památkový fond, završená v závěru roku 2016 předáním nominační dokumentace Výboru pro světové dědictví UNESCO, si zaslouží ocenění nejvyšší, proto budeme dychtivě očekávat výsledky celostátního kola soutěže Programu regenerace, jehož slavnostní vyhlášení proběhne dne 18. dubna u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel," informoval Daniel Vágner z Národního památkového ústavu.

Žatec každoročně vynakládá milion korun do fondu na obnovu památek, v loňském roce se podařilo rozšířit památkové chráněná území a uvažuje se o památkové ochraně i v okolí Dreherova pivovaru. 

"Vědomí historické tradice zpracování a obchodování chmele je udržováno nejen péčí o nemovité památky a prohlubováním vědomostí o historii chmelařství, ale také pořádáním oslav a svátků spojených s tímto fenoménem. Vyústěním dlouholeté strategie města bylo v roce 2016 dokončení nominační dokumnetace Památky pěstování a zpracování chmele a výroby piva v Žatci," doplnil Daniel Vágner. Nominace by měla letos putovat k posouzení Výboru pro světové dědictví UNESCO.