e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Vláda zakázala adventní trhy, pořadatelé ruší akce

publikováno: 26.11.2021, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Ve čtvrtek vpodvečer oznámila vláda vyhlášení nouzového stavu a s ním řadu opatření. Dopadnou i na adventní akce, o kterých vás od začátku tohoto týdne informujeme ve Vánočním Speciálu. Programy postupně aktualizujeme podle informací od pořadatelů. Někteří se rozhodli program zcela zrušit, jiný ho ale pouze přizpůsobí situaci. POSTUPNĚ AKTUALIZUJEME

Vláda počínaje pátkem zakázala příležitostné trhy, tedy právě ty adventní a vánoční. Kromě toho není dovoleno na veřejnosti konzumovat alkohol, čímž je znemožněna jedna z oblíbených předvánočních aktivit - dojít si na trhy na svařák. Výjimku dostane je prodej kaprů a stromků. Pravidelně aktualizujeme program rozsvícení vánočních stromků v tomto článku.

Krátce po vyhlášení opatření reagoval primátor Teplic Hynek Hanka, který oznámil kompletní zrušení programu Teplických adventních trhů, které měly probíhat od 27. listopadu na náměstí Svobody. Nebudou se konat ani trhy, ani doprovodný kulturní program.

Naopak proti zrušení se bouří město Most„Budeme spolu s kolegy hledat možnosti, jak trhy zachovat. Takto hloupé rozhodnutí omezující pohyb osob na čerstvém vzduchu, kdy o pár metrů vedle se v obchodním domě tísní několik set osob v uzavřeném prostoru, je pro nás nepřijatelné. Každý, kdo má svých pět pohromadě přece vyhodnotí, kde je větší riziko možnosti nákazy. Rozhodnutí Vlády ČR bereme na vědomí, ale rozhodně s ním nesouhlasíme,“ říká primátor města Mostu Jan Paparega. Podle primátora si teprve včera trhovci vyzvedli klíče od stánků a mají nakoupené zboží. V pátek odpoledne magistrát oznámil, že se na náměstí budou konat Zimní farmářské trhy, a to až do 6. ledna.

Chomutovský vánoční program zůstane zachován, ale přestěhuje se. Kam a kdy zjistíte v tomto článku.

Program rozsvícení vánočního stromu u kláštereckého zámku je téměř nezměněn, těšit se můžete v sobotu na Vánoční hru, představení Betlém, ukázky řemesel či zvoničku. Děti mohou napsat Ježíškovi. Více o programu zde.

V Kadani budou na náměstí až do 23. prosince trhy nazvané Tržiště před radnicí, kde si můžete nakoupit regionální produkty.

Adventní trhy, které měly doprovodit rozsvěcení stromu v Lounech s už tak zkráceným programem, nebudou. Nedělní vánoční trh se nebude konat ani v Městské knihovně v Lounech, stejně jako následující, který měl být 11. prosince. Ve čtvrtek večer oznámilo zrušení rozsvícení vánočního stromu město Podbořany. Celý program Krušnohorských Vánoc s trhy a rozsvícením zrušilo město Litvínov.

Vítání Adventu v Postoloprtech 27. listopadu je zcela zrušeno. "Konat se bude pouze páteční koncert JUDr. Ivo Jahelky od 19 hodin v kině a sobotní Varhanní koncert s trubkou v kostele také od 19 hodin," informoval Pavel Panenka.

Nedělní program v Žatci je zrušen, o dalších akcích jako je Mikulášská bude město teprve rozhodovat. Adventní trh v Droužkovicích je zrušen, koná se koncert v kostele. Rozsvícení vánočního stromu s účastní veřejnosti zrušilo město Bílina, od 17,50 hodin začíná přenos on-line. Neuskuteční se ani Kadaňské adventní trhy, rozsvícení stromu proběhne v průběhu soboty, plánované adventní koncerty se konat budou beze změn.

Celá řada pořadatelů zrušila své akce už před vyhlášením nouzového stavu. Například státní zámky jako Duchcov, Stekník nebo Krásný Dvůr i jimlínský Nový Hrad adventní programy pořádat nebudou. Žatecké muzeum zrušilo akci Andělská pošta, plánovanou na příští týden. Oblastní muzeum a galerie v Mostě nadále nabízí prohlídky expozic a výstav, ale zrušilo všechny přednášky. Nadále by se měl konat adventní koncert 14. prosince. Program Vánoce v muzeum zrušilo Oblastní muzeum v Lounech

Pořadatelé oznamují zrušení nebo omezení akcí postupně, prosím předem si u pořadatelů ověřte, zda se akce skutečně koná a jaká budou platit opatření. Není v našich silách všechny změny zaznamenat. Děkujeme za pochopení.