e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Young for young: Festivalové menu o šesti denních chodech

publikováno: 26.9.2015, kategorie: Divadlo a film, autor: Ivana Bonaventurová

Sdílet: facebook twitter google+

Už za dva dny - v pondělí 28. září začne v Mostě velký divadelní festival Young for young 2015, kterým mostecké scéna oslaví třicet let existence nové divadelní budovy. Přehled všech akcí až do soboty 3. října jsme vám už přinesli, nyní se pojďme podívat na jednotlivé festivalové dny, inscenace a doprovodné programy podrobněji.

Přehledný program najdete v tomto článku

Den první 

V pondělí 28. září začínáme hodně netradičně – prvním divadelním lampionovým průvodem! V 18.30 hodin vyrazí průvod od divadla po hlavní ulicí Budovatelů (můžete se přidat cestou) směrem k Děkanskému kostelu na jedinečný happening. Zde už bude připraveno Divadlo rozmanitostí s happeningovou verzí svého Pohádkového města věnovanou Mostu a hned po divadle přijde na řadu koncert pražské kapely The Marry Freaks, ovšem s novou tváří naší činohry Williamem Valeriánem. A nezapomeňte, lampiony sebou! Trochu to v Mostě rozsvítíme.

Pozor – pouze hodinu před lampionovým průvodem možnost v pokladně MDM zakoupit vstupenky festival s 20% slevou!

Den druhý

Druhý festivalový den nabízí mimořádnou výstavu ZUŠ Moskevská z Mostu. Poprvé totiž představí pohromadě vítěze Mezinárodní výtvarné soutěže Lidice, jejichž koncentrace na Mostecku je úctyhodná. Vernisáž s programem začíná v úterý 29. září v 17.30 hodin. Hned po vernisáži vás bude ve foyer vyhlížet teplické Divadlo v pytli se svým pantomimickým výstupem Min - in - o. Specialisté na slovní a inscenační hříčky často zapojují do hry diváky, tak se připravte.

Večer patří činohře Městského divadla v Mostě a slavnému muzikálu Balada pro banditu. Představí se vám nejen úplně nový Nikola Šuhaj, ale i živá muzika a zpěv. Režisér Pavel Ondruch nabídne originální a možná nečekaný pohled na téma hrdinství i samotný notoricky známý příběh.

Den třetí

Třetí den 30. září začínáme od 9.00 představením (pozor - změna oproti původní 10. hodině) studia Damúza Praha s názvem Mute. Přestože je určeno studentům, na dopolední program můžou i dospělí diváci. Mute je atypická inscenace se sluchátky a přináší nevšední divadelní zážitek nejen kvůli tématu smazávání rozdílů fyzických i psychických handicapů…

V Divadle rozmanitostí současně poběží program pro děti, protože stejný divadelní soubor Damúza se „rozdvojí“ a jeho další členové zahrají pohádku pro nejmenší Dešťová víla. V „Rozmáňu“ pak odpoledne v 16.00 zahájí interaktivní výstavu IQ parku Liberec. IQ Park doporučujeme všem bez rozdílu věku! Ostatně jako celý festival. Tato jedinečná výstava, které se musíte dotýkat, potrvá do konce října (otevřeo pondělí a čtrtek 8.00 - 18.00, úterý, středa, pátek 8.00 - 16.00 a sobota 10.00 - 12.00).

Studio mladých divadelníků předvede své Kejkle live před MDM kolem 18. hodiny a vystřídá je premiérově Divadlo Schachta z Horního Jiřetína. Do foyer přivezou jednu ze svých nejúspěšnějších her Srdíčka.

Tahákem středečního dne budou určitě Popeláři. Ne, nepůjde o objednaný speciální úklid… ale o původní český muzikál z dílny Švandova divadla! Autorem hudby je Roman Holý, lídr kapel J.A.R. a Monkey Bussines, kvalita je tudíž zaručena. V jedné z hlavních rolí uvidíte mimo jiné vycházející divadelní hvězdu Patrika Děrgela, známého z filmu Hořící keř či ze seriálu Ulice, na kontě má nominaci na Cenu Thálie 2014.

Pomyslnou třešinku na dortu připraví Divadlo D21 s inscenací Kryl. Kdo viděl loňského festivalového Havla, tuší co může očekávat. Kdo neviděl, ať se připraví na velmi osobitou a neotřelou sondu do života K. Kryla.

Den čtvrtý

Čtvrtek 1. října začne opět dopoledne a rovnou neuvěřitelnou dvacetirolí Pavola Seriše, ano čtete dobře – dvacetirolí, který na Komorní scéně představí komedii Jak vám chutná, páni? Ve stejnou dobu začnou v Rozmáňu Sindibádova dobrodružství ze zdejšího repertoáru a v 17.00 sem zaskočí ještě jednou Pavol Seriš, protože vás nechceme ochudit o neskutečný herecký a heroický výkon ověnčený mnoha cenami z domova i ze světa. Vřele doporučujeme.

Ve foyer MDM se můžete kolem 17.30 potkat s Malými velkými herci Pavla Skály, kteří vystoupí za ZUŠ F. L. Gasmanna v Bloku hraní… si. Hrají si víc než skvěle, protože i oni sbírají různá ocenění jako na běžícím páse.

To už ale budou připraveni DvaMimo, neboli dva pražští mimové se svou MiMorevue. Jde o velmi intenzivní rozcvičku bránice před večerním představením legendárního Divadla Buchty a loutky. Loutkové drámo o krvelačné bestii s povědomým názvem Čelisti Reloaded, vás přesvědčí, že na divadle je možné všechno a že umění hrát si nesouvisí s věkem. Čeká vás akční loutkárna pro dospělé.

„Pocuchané“ nervy vám po té ve foyer vyléčí koncert písničkářky a světoběžnice Ouim Kim Beat.

Den pátý

V pátek 2. října začneme opět svižně. Nejnovější divadelní soubor Body Voice Band nastolí Vojnu. Nečekejte žádný dril, ale jeden z nejzajímavějších současných dramatických počinů, kdy se prolíná pohybové a hudební divadlo vedené spoluzakladatelem Martinem Packem (choreograf a také zakladatel známého divadla Veselé skoky). Martin Pacek spolupracoval mimo jiné i na choreografiích v MDM.

Soubor Divadla Buchty a loutky se jistě do růžova vyspalý vrátí dopoledne do Divadla rozmanitostí a představí tentokrát mírumilovná byť Neposlušná kůzlátka.

V DR už se pomalu začne s přípravami na odpolední Grafománii. Kdo má chuť a trochu toho básnického střeva, je očekáván v 17.00. Po interaktivní exhibici měli diváky ve foyer MDM netrpělivě vyhlížet Bomberos resp. divadelní spolek Squadra Sua, ale jejich kouzelná hasičská klauniáda musela být z technických důvodů bohužel zrušena.

 Místo Bomberos ale vystoupí formace mostecké taneční školy Demi Dance!

Večer pátého dne festivalu bude patřit inscenaci Benefice aneb Zachraň svého Afričana ústeckého Činoheráku, kterou se soubor vrací na festival po pěti letech. Vzhledem k osudu tamní scény je výběr souboru nejen solidárním gestem, ale také zaslouženou poctou jeho neoddiskutovatelné kvalitě.

Jamsession ve foyer bezprostředně po představení Činoheráku zajistí koncert exotické skupiny Batocu, která vás v případě zájmu naučí i tančit! Bonusový kurz tance navíc? Proč ne!

Den šestý

Sobota a velké finále! Poslední den festivalu startujeme v sobotu 3. října v Divadle rozmanitostí Drakopohádkami a Tančírnou, při které můžou děti s divadelní kapelou Nedloubej se v nose protancovat celé dopoledne. A dospělí s nimi. Protancovat se můžete až na Loutkářskou dílnu Jitky a Vlasty, kde mimo jiné na vlastní oči uvidíte, jak to, a hlavně loutky, chodí.

Pokud budete pořád lační po nových zkušenostech, stačí se přesunout do malírny MDM na workshop Výroba rekvizit. Workshop pro velký úspěch opakujeme, protože vloni se zájemci do malírny málem nevešli! Už jste si někdy vyrobili třeba koláč z polystyrénu?

A aby toho nebylo málo, tak Jiří Kraus připravuje následující workshop s názvem Herecké trapno. Kolik hereckých trapasů odhalí, zjistíte přímo na místě ve zkušebně od 15.00. A nebude jich málo...

Když už budete všechno vědět a umět, přesunete se do foyer. Tady se budou formovat stepařská company Michala Krupy a vícemistři Evropy 2015! Mistrovský stepařský majstrštyk pražského Tanečního studia Andrea se jmenuje Panenky na klíček. 

Co by byl festival bez novinářů. I na to jsme mysleli. Hodně investigativní reportéři resp. chůdaři Divadélka Uličník a jejich technické vymoženosti vás zcela odzbrojí. Podrobnosti z pochopitelných důvodů neprozradíme… Nechte se vyzpovídat a uvidíte.

Velmi vzácným hostem závěrečného dne festivalu je Ing. arch. Ivo Klimeš, autor architektonické podoby našeho divadla. A protože slavíme, přijal i on pozvání a v Galerii foyer zahájí svou putovní výstavu Architektura a divadlo, s unikátním obrazovým doprovodem o historii vzniku a průběhu stavby divadla.

Současně s vernisáží bude v zákulisí nervozita vrcholit, adekvátně s narůstajícími přípravami na předání speciálních cen. Ano, i letos předáme Cenu Forever young mimořádným divadelním osobnostem. Tentokrát herečce naší činohry Evě Klánové a herci Jaroslavu Satoranskému. 

Herečka Eva Klánová letos oslavila významné životní jubileum a Jaroslav Satoranský, který hostoval na naší scéně před dvaceti lety (dnes Divadlo na Vinohradech), si svou skvělou formou, aktivitou, nadhledem a elánem cenu rovněž zaslouží. Úplně poprvé také předáme cenu osobnosti nedivadelní profese, ale jakou a komu, to bude překvapení večera...

Festival Young for young 2015 a oslavy 30 let existence nové divadelní budovy zakončíme nejlepší inscenací roku 2013 – Přelet nad kukaččím hnízdem z repertoáru MDM. Zita Benešová a Aleš Petráš získali za hlavní role v tomto světoznámém dramatu rovněž Cenu diváka pro nejlepší herečku a herce roku 2013. Během přestávky bude připravena autogramiáda s oceněnými.

Ale tak úplně ještě neskončíme, protože po představení se Velká scéna promění v kino! Zde totiž promítneme jedinečný filmový dokument České televize o stavbě našeho krásného divadla!

Tou dobou už ale foyer divadla provoní připravený raut, na kterém se mimo jiné můžete setkat nejen s vašimi oblíbenými herci naší činohry. 

Všichni festivaloví diváci mohou i letos aktivně ovlivnit výsledky hlasování o nejlepší titul festivalu – Diváckou cenou. Hlasovací lístky budou opět slosovatelné o velmi zajímavé věcné ceny – bonusem navíc tak mohou být Předplatné 2016 pro 2 osoby, nová divadelní vína i večeře pro dva v mostecké restauraci Gate v hodnotě 1 000 Kč. To už stojí za trochu námahy.

Studentskou cenu vyhlásí studenti mostecké Střední pedagogické školy a Gymnázia po festivalu na první premiéře MDM. Pozornost si zaslouží také velmi výhodné festivalové a studentské vstupné. Ceny jsou bezkonkurenční a levnější už nebudou! Až zase za rok. Ale nepředbíhejme a přijďte si ještě letos užít velkou festivalovou divadelní oslavu s námi.

Foto: Přelet nad kukaččím hnízdem, Městské divadlo Most.