reklama 300 turistických cílů na jednom místě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Na kadaňském hradě se v pátek otevře nová expozice

publikováno: 26.6.2014, kategorie: Vzdělávání, autor: Tereza Gvoždiáková

Sdílet: facebook twitter google+

Městské muzeum v Kadani otevírá na hradě již tento pátek novou dlouhodobou expozici. Vernisáž se uskuteční v pátek 27. června v 17,00 hodin. Připraveno je pro pásmo historických písní a středověké poesie a po slavnostním otevření také komentovaná prohlídka nové expozice.

Otevřením dočasné expozice v červnu 2012 se naplnila první fáze program oživení kadaňského hradu, jejímž cílem bylo hrad obecně zpřístupnit veřejnosti v pravidelném režimu a návštěvu doplnit alespoň náznakovým výkladem. Souběžně s tím se rozbíhaly práce, které letos v červnu vyvrcholí otevřením zdokonalené expozice.

Nová stálá výstava se od té dosavadní viditelně odliší nejen hloubkou, ale zejména retrospektivním směrem výkladu a snahou po zapojení herních prvků. Vyprávění o dějinách hradu bude doplněno souběžným popisem jeho stavební historie s upozorněním na zajímavé součásti architektonického vybavení, které jsou kvůli četným požárům a razantním přestavbám doslova rozesety po celém areálu.

V rámci starších dějin bude expozice věnovat velkou pozornost pozdně gotické přestavbě, ze které se zachoval soubor zajímavých a tvarově rozmanitých architektonických článků. Součástí se také stanou nové prezentace hypotetických rekonstrukcí vzhledu hradu ve 13. a na počátku 16. století. Vycházejí samozřejmě ze starších výzkumů, ale na základě nového posouzení obrazového materiálu a kamenických prvků, dochovaných ve fasádě anebo nalezených při archeologických výzkumech, které za konzultační pomoci doc. Ing. Michaela Rykla, Ph. D., z Fakulty architektury ČVUT v Praze provádějí Ing. arch. Jaroslav Cígler a Mgr. Lukáš Gavenda, bylo možné posunout dříve položené meze poněkud blíže k ostřejšímu obrazu zašlé hradní slávy.