e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Zítra začíná Beethovenův festival. Samozřejmě Beethovenem

publikováno: 26.5.2021, kategorie: Hudba, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Beethovenem začne a Beethovenem také za měsíc skončí. Hudební festival, pořádaný Severočeskou filharmonií Teplice, vstupuje do 56. ročníku. Největší svátek klasické hudby v Ústeckém kraji se letos rozletí do on-line prostoru. První koncert můžete slyšet už ve čtvrtek 27. května večer.

Hudební festival Ludwiga van Beethovena se vloni kvůli koronavirovým omezením uskutečnit nemohl. Touto cestou už se Severočeská filharmonie vydat nechtěla, a tak se rozhodla natočit všech čtrnáct festivalových koncertů. "Snažili jsme se v rámci možností vypořádat s novou situací a přenesli naši činnost do on-line prostoru. Zkušenosti získáváme od prosince, odkdy pravidelně natáčíme naše filharmonické koncerty s důrazem na vysokou zvukovou a obrazovou kvalitu,“ říká ředitel Severočeské filharmonie Teplice Roman Dietz. Zkušenosti teď tým filharmonie a Studia Ponte Records zúročí ve festivalových koncertech. Jak natáčení probíhá a kdo se na něm podílí, se můžete dočíst v článku V kláštereckém zámku začalo natáčení Beethovenova festivalu.

"Snažíme se z mínusů udělat plus. Tím, že bude festival probíhat on-line, padají veškeré bariéry. Koncerty jsou zdarma, není třeba žádné internetové registrace, ani se vázat na určitý čas, protože záznamy zůstanou přístupné v archivu. Beethovenův festival tradičně přiváží kulturu do celého Ústeckého kraje, teď ale může dalece překročit jeho hranice," říká za organizační tým festivalu Magdaléna Jenčíková.

Na myšlence propojení kulturních zážitků a propagace regionu je postavena i tvorba jednotlivých koncertů. "Diváci se mohou těšit nejenom na hudební zážitek, ale blíže se také seznámí s místy natáčení a sólisty. Zpracovaný materiál poskytneme i našim partnerským městům, věříme, že i v budoucnu pomůže nalákat návštěvníky na zajímavá místa v našem kraji," vyzdvihuje Roman Dietz.

Festival začíná ve středu 27. května stylově - Beethovenovou Symfonií č. 9 d moll se známou Ódou na radost. "Program jsme částečně převzali z loňského roku, kdy jsme si připomínali 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Tímto skladatelem tak festival zahájíme i ukončíme," poznamenává Magdalena Jenčíková. Závěrečný symfonický koncert 27. června nabídne Beethovenovu Osudovou, ale také velká část komorních koncertů díla Ludwiga van Beethovena obsahuje.

Právě natáčení zahajovací Deváté bylo jednou z největších výzev pro organizátory. V režimu přísných opatření a omezení počtu osob bylo třeba natočit v koncertním sále Domu kultury v Teplicích záznam s celým orchestrem a k tomu s Českým filharmonickým sborem Brno. "Na pódiu bylo v jednu chvíli 58 hráčů orchestru, 41 sboristů, čtyři sólisté a dirigent, což je přesně počet, který dovolují současné podmínky s ohledem na velikost našeho sálu," vysvětluje Roman Dietz.

V neděli 30. května festival pokračuje komorním koncertem ze Zahradního domu v Teplicích, kde se představí sopranistka Miroslava Časarová, tenorista Jakub Turek a na klavír je doprovodí Ahmad Jafar Hedar. Koncerty budou dostupné vždy v šest hodin večer na stránkách Severočeské filharmonie Teplice. S dalším programem festivalu a jeho zastávkami vás seznámíme v pondělí.