e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Memoriál Karla Raise – sportovní svátek v Lounech pro všechny

publikováno: 26.4.2018, kategorie: Sport, autor: Ladislav Bába

Sdílet: facebook twitter google+

V sobotu 5. května se v Lounech uskuteční první letošní špičková sportovní akce. Na tradiční Memoriál Karla Raise se sjedou běžci a vozíčkáři ze všech koutů Česka, ale i Evropy. A i tentokrát to vypadá, že největší zájem ze zahraničí bude z Holandska, Německa a Slovenska. Letošní závod bude i s jednou novinkou - s neziskovou organizací Černí koně se připravuje závod dětí na ručních kolech na trati v parku v délce 2 kilometrů.

Černé koně založil v roce 2008 Tomáš Pouch jako neziskovou organizaci, která vyrábí handbike kola pro postižené děti. V současné době jsou jediným výrobcem kol tohoto typu v České republice a s největší pravděpodobností i v Evropě.

Ale vraťme se k memoriálu K.R., závod má mezi sportovci vynikající pověst a letošního roku se koná již 29. ročník silničního běhu, 26. ročník závodu vozíčkářů a 9. ročník štafetového běhu 5 x 3 kilometry, to vše na trase Počerady – Louny 15 km. Stále populárnější je i závod na kolečkových bruslích (in line skate), letos se pojede už popáté.

Velkou oblibu si získal také štafetový běh pětičlenných družstev na 15 kilometrů (jeden úsek cca 3 km). Jde o družstva firemních, školních, sportovních,   rodinných či zájmových kolektivů i kolektivů ústavů sociální péče, bez rozdílu věku, pohlaví, zdravotních či duševních hendikepů. V týmech mohou vedle sebe startovat ženy i muži, děvčata i chlapci, děti, rodiče či prarodiče či žáci a jejich učitelé. Každé družstvo musí mít vlastní jednotný sportovní dres. Každý účastník štafetového běhu obdrží tričko s logem závodu. Na start jsou pozvána i družstva z partnerských měst Barenderchtu (Holandsko), Lučence (Slovensko), Veneux les Sablons (Francie) a Zschopau (Německo).

Součástí  Memoriálu Karla Raise bude již tradičně Lidový běh pro radost z pohybu a Dětský den. Start je před hlavním pavilonem v 10,45 hodin a trať je vedena po cestách výstaviště, bez výrazných převýšení. Sportovci s postižením a jejich doprovod absolvují vzdálenost 1 100 m (jedno kolo), ostatní běžci vzdálenost 2 200 m (dvě kola). Programem Dětského dne budou soutěže dětské atletiky pro nejmenší a mnoho dalších soutěží a dovednostních her. Program je určen pro děti od 2 do 15 let. Probíhat bude od 8,45 do 14,00 hodin před hlavním pavilonem. Děti budou za své výkony a znalosti odměňovány drobnými dárky, které věnuje pořadatel a ostatní partneři Memoriálu Karla Raise 2014.

Snahou organizátorů je opět vytvořit příjemnou atmosféru sportovně - společenské akce, která sbližuje všechny lidi bez rozdílu věku, zdravotních či duševních sil. A tak nashledanou v sobotu 5. května v Masarykových sadech v Lounech.

Foto: Ladislav Bába