e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Expedice za lanovkou má za cíl vytyčit novou trasu pro turisty

publikováno: 26.4.2016, kategorie: Turistika, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Chcete se stát pionýry, kteří razí cestu ostatním? Vydejte se v sobotu 30. dubna na výpravu do Krušných hor po stopách lanové dráhy, která v 50. a 60. letech minulého století zásobovala stavbu Flájské přehrady. Jejím cílem je vyhledat a zmapovat trasu lanovky a vytyčit novou turistickou trasu.

Expedici z Flájí na Moldavu připravují společně obec Moldava s Českojiřetínským spolkem, Dopravou Ústeckého kraje a Klubem českých turistů. Jde o první vyhledání a zmapování trasy lanovky, která před více než 50 lety dopravovala z nádraží v Moldavě materiál pro výstavbu pilířové přehrady Fláje. Vybudována byla v letech 1951 až 1963 a je zásobárnou pitné vody pro Podkrušnohoří. Rozkládá se na ploše více než 150 hektarů.

Akci pořádají Krušnohorské noviny a jejich cílem je vytyčené nové turistické stezky. Sraz je v 10,00 hodin na autobusovém nádraží v Litvínově, odkud odjíždí pět minut po desáté autobus na Český Jiřetín. Komentovaná expedice bude začínat u domku hrázného na Flájích v 10,45. Čeká vás 12 km pěšky krušnohorskou krajinou se zastávkou v bývalých Flájích u původních základů kostela. V 16,00 hodin dojde k slavnostnímu odhalení informační tabule na nádraží v Moldavě, odkud vás odveze po šesté hodiny vlak zpět. Mezitím si můžete opéct buřty.

Harmonogram:

10:05 odjezd autobusem Dopravy Ústeckého kraje ze zastávky linky č. 523 směr Český Jiřetín

10:38 příjezd do Flájí

10:45 začátek komentované expedice u domku hrázného na Flájích, následně odchod účastníků po trase bývalé lanovky směr Moldava. Zastávka v bývalém centru Flájí, u původních základů přesunutého kostela a u sochy sv. Jana Nepomuckého, obnovené Českojiřetínským spolkem v roce 2015.

16:00 Moldava – nádraží – slavnostní odhalení informační tabule o nákladní lanovce, po kterém zve obec Moldava ke společnému posezení u ohně

18:05 konec expedice a odjezd vlakem linky U25 Dopravy Ústeckého kraje z Moldavy směr Dubí – Osek – Litvínov – Most