e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Keltské tradice odhalí mostecké muzeum

publikováno: 26.2.2016, kategorie: Vzdělávání, autor: Eva Hladká

Sdílet: facebook twitter google+

Sérii přednášek na téma keltských tradic chystá v březnu a dubnu mostecké muzeum. Svět našich předků přijede představit Petr Lunwer Bílek, který tomuto tématu věnuje 15 let. První přednáška začíná v úterý 1. března a nabídne návštěvníkům krátký úvod do keltské kultury.

1. března 2016
Keltové
Krátký úvod do keltské kultury poutavou formou. Kde se Keltové vzali, jak vypadali a jaké nástroje používali. Čím byla tato kultura výjimečná ve své době a jaké měla nesnáze.

15. března 2016
Temná polovina roku
Jaké tradice Keltové dodržovali v období od Samhainu do Beltainu, jaké činnosti v této době vykonávali a jak vypadal jejich život v této době. Podíváme se na temnou polovinu roku plnou bájí a pověstí, z nichž mnohé přežívají ještě dnes.

29. března 2016
Světlá polovina roku
Navrací se světlo do života Keltů. Období od Beltainu do Samhainu je pro Kelty časem naplňování života i časem bojů. Jaké činnosti však ještě vykonávali v tuto dobu a jaké svátky slavili?

5. dubna 2016
Druidové - tušení i odhalení
Druidové, kasta kněží zastávající u Keltů velmi důležité funkce. Pohled na ně byl však rozmazán romantismem a neznalostí. Pojďme se na tyto tajemné muže podívat z pohledu archeologie i ze svědectví jejich současníků.

Přednáší:
Petr Lunwer Bílek - Věnuje se studiu laténské kultury 15 let, spolupracuje s odborníky z řad archeologů, ať už amatérských, nebo profesionálních. Je každoročně aktivně činný v rámci „Living history“, specializující se na keltskou kulturu. Publikuje v literatuře a na internetu pod jménem Lunwer.

Přednášky se budou konat vždy od 17,00 hodin v přednáškovém sále v podkroví Oblastního muzea v Mostě, vstupné 20 Kč.

Foto: Hlava Kelta, nalezené u Nového Strašecí.