e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Porcelánová pomsta: Projděte si výstavu s autorem

publikováno: 25.7.2019, kategorie: Výstavy, autor: Vlasta Tichá

Sdílet: facebook twitter google+

Do osmého září je v jízdárně teplického zámku otevřena výstava tvorby sochaře Dalibora Worma, jemuž se materiálem číslo jedna stal porcelán. Vytváří z něj nejen užitkové předměty, ale i sochy. Teplický autor vás po dva srpnové dny výstavou provede osobně.

Komentované prohlídky výstavy s Daliborem Wornem se v Jízdárně teplického zámku uskuteční ve čtvrtek 1. srpna a v sobotu 31. srpna vždy od 17,00 hodin. Vstup na ně je zdarma, hlavním vchodem zámku. Pokud si budete chtít lázeňské město více užít, můžete využít některou z možností ubytování v Teplicích.

Pomsta materiálu je název výstavy, která v teplickém muzeu prezentuje tvorbu Dalibora Worma (*1965). Sochaře, jenž se zabývá porcelánem a vytváří z něho nejen design, ale ve velké míře také svébytné sochy. Umělec jistě dobře ví, proč zvolil v názvu slovo pomsta. Porcelán je nevyzpytatelný, a tak se Dalibor Worm kromě všeobecných sochařských nesnází, potýká také s jeho ovládnutím, což se mu během tří desítek let soustředění neobyčejně daří, a to i po stránce technické. S nadsázkou lze pomstu uplatnit i z jeho strany vůči porcelánu samému. 

Dalibor Worm od narození žije a pracuje v Teplicích, kam se navrátil ihned po studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Udržoval a udržuje kontakt s místním průmyslem, realizuje svá díla v porcelánce v Dubí. Výstava má tedy i značný regionální význam jako prezentace osobitého zpracování materiálu známého především ve formě tradičního pojetí. 

Výstava se netýká pouze porcelánových plastik, ale Dalibor Worm na ní představuje také tušové kresby štětcem, závěsné uhlové kresby a připomíná v menší míře také design ojedinělý po formální stránce i po snaze tvořit design v určité obsahové linii. Vystavené artefakty jsou doplněny malou projekcí průřezu jeho tvorby, která se do výstavy nevejde.

Článek obsahuje P.I.