e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V sobotu ožijí zaniklé Mikulovice na Klášterecku

publikováno: 25.7.2018, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Historii zaniklé obce a osudy jejích obyvatel připomene v sobotu 28. července akce přátel kostela sv. Mikuláše v zaniklých Mikulovicích nedaleko Klášterce nad Ohří v čele s Vlastou Fišrovou. Čeká vás výstava, diskuse s architekty a památkáři a také gospelový koncert.

Program Živá kronika Mikulovic a Vernéřova začíná v 10,00 hodin zahájením výstavy v kostele v Mikulovicích Zaniklé obci mezi Kadaní a Kláštercem nad Ohří. V 10,30 hodin se můžete zúčastnit debaty s architekty Ladislavem Komrskou, který je odborníkem v urbanistice, a Jaroslavem Pachnerem, který se specializuje na záchranu památek v našem regionu. 

Poté si můžete užít piknik v trávě, který se koná před vchodem od kostela (spodní část bývalého hřbitova je a bude nadále vedena jako pietní místo), a to i odpoledne.

V poledne a ještě v 16,00 hodin začíná komentovaná prohlídka výstavy a debata o možném rozvoji místa zaniklé obce. V 17,00 hodin pak kostelem zazní zpěv gospelu v podání kláštereckého sboru Gospel Gaia. 

"Nabízíme po celý den možnost individuální či společné výtvarné, například land art, literární či jiné kreativní práce," říká Vlasta Fišrová, která akci společně s Římskokatolickou farností – děkanstvím Kadaň pořádá. Parkování osobních automobilů je možné podél silnice před cestou ke kostelu (u závory za viaduktem). 

Svatomikulášský kostel v bývalých Mikulovicích je kulturní památkou České republiky. Obec Mikulovice, poprvé připomínaná v r. 1261, byla zbořena po roce 1988. Nepřímo je kostel zmíněn v souvislosti s počátky města Kadaně v listině krále Přemysla Otakara II. z r. 1261, výslovně pak v Soupise papežského desátku z r. 1352. Dnes osamoceně stojící jednolodní kostel se čtvercovým kněžištěm a obdélnou jižní předsíní pochází nejspíše již ze 13. století, jak by mohly svědčit dva portály, dochované z této doby. Řadí se tak mezi nejstarší stavby v regionu. 

Foto: Reprodukce akvarelu z kroniky Mikulovic.