e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na víkend 27. až 29. července

publikováno: 25.7.2018, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

První polovina prázdnin bude pomalu za námi, a tak si užijte pestrý výběr akcí na poslední červencový víkend. Pozveme vás na hornické slavnosti v Krušných horách, ochutnávky medu, zatmění Měsíce a několik hudebních festivalů, námořnický den a horskou pouť.

Měděnecké Krušení
Velké hornické slavnosti s otevřením prohlídkové štoly Marie Pomocné se konají v sobotu 28. července v Měděnci v Krušných horách, který si připomíná 430 let královského horního města. Začínají ve 12,00 hodin slavnostním hornickým procesím s hudbou. K vidění budou expozice, zaměřené na historické i novodobé hornictví v horách, uvidíte pověřovací listiny Kryštofa z Fictumu z roku 1588. Ve 14 hodin vystoupí divadlo Pepe a Pipi, od 18,00 hodin se koná taneční zábava. Po celý den budou probíhat ukázky vojenské z muzea na Kočičáku i policejní a hasičské, uvidíte středověkou chemickou laboratoř, staré důlní mapy.

Sladké slavnosti
Hornohradské medové trhy, při kterých je mlsat dovoleno, se konají na Horním Hradě u Stráže nad Ohří v sobotu 28. července. Program bude probíhat od 10,00 do 17,00 hodin. Proč a jak včelařit, se dozvíte v přednáškách věnovaných laikům i odborníkům, chystají se též ochutnávky medu, medoviny a dalších produktů. Celý den zajistí hudbu kapela Pološero. Vstupné děti 100 Kč, dospělí 150 Kč, rodiny 450 Kč, včelaři mají zvýhodněné vstupné.

Živá kronika Mikulovic a Vernéřova
Historii zaniklé obce a osudy jejích obyvatel připomene v sobotu 28. července akce přátel kostela sv. Mikuláše v zaniklých Mikulovicích nedaleko Klášterce nad Ohří v čele s Vlastou Fišrovou. Čeká vás výstava, diskuse s architekty a památkáři a také gospelový koncert. Podrobnosti o zajímavém programu v dnešním článku V sobotu ožijí zaniklé Mikulovice na Klášterecku.

Krušnohorský plenér
Řezbářské a umělecké sympozium česko-saský řezbářský a řemeslný plenér na Božím Daru v Krušných horách propojuje téma Les živý a pohádkový. K účasti byli pozváni umělečtí dřevořezbáři z české i saské strany hranice. Probíhá od 25. do 28. července. V sobotu 28. července od 15,00 hodin se uskuteční speed carving show. Na závěr pak proběhne na Božím Daru v sobotu od 10,00 hodin Anenská pouť s krušnohorskými řemeslníky a umělci a jejich originálními domácími produkty. Pro děti budou připraveny historické kolotoče, divadelní představení a hudba. V rámci Anenské poutě startuje první ročník Božidarského fesťáčku. V parku naproti Radničnímu Sklípku vyroste od 16,00 hodin pódium, kde vystoupí B.E.E.F. a Marta Balážová, Andy Ferguson, Výčep, Blahobeat.

Večer pod lampiony
Pořad těch nejznámějších hitů známých hvězd od 70. let až po současnost se koná na nádvoří zámku v Klášterci nad Ohří v pátek 27. července od 18,00 hodin. Čekají vás oblíbené české písničky v podání Hnedle vedle, občerstvení v zámecké cukrárně. Rezervace vstupenek v pokladně zámku, vstupné 50 Kč.

Jakubské léto
Ve Vroutku se o víkendu 27. a 28. července koná hudební festival Jakubské léto. Program začne v pátek v 18 hodin, hraje Full Time, Odyssea a Marry B. Sobotní program startuje ve 14 hodin dechovkou, program však bude velmi pestrý, nabídne třeba Ready Kirken, Moniku Absolonovou, , písničky z muzikálu Mama mia nebo ohnivou show. Sobotní odpoledne zabaví děti divadlo, kouzelník a klauni, chybět nebudou pouťové atrakce a koně. Akce se koná v areálu myslivny.

Holubovy ženy
Zajímavou přednášku o známém cestovateli Emilu Holubovi z trochu jiné stránky nabídne zámek v Pátku na Lounsku. V tomto zámku působil jako lékař Holubův otec a Emil zde trávil prázdniny. Martin Šámal vás v pátek 27. července od 16 hodin seznámí s Ženami v životě Emila Holuba. Zámek v Pátku je pro návštěvníky otevřen o prázdninách každou sobotu a neděli.

Zatmění Měsíce
Zajímavý nebeský úkaz, kterým je neobvykle dlouhé úplné zatmění měsíce, můžete pozorovat tento pátek 27. července. Pozorování připravila třeba  Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích na jezeře Milada na Ústecku. Podrobné informace najdete v tomto článku.
Veřejné pozorování požádá též Astronomická společnost Chomutov,  a to v pátek od 20,00 hodin na louce u bývalého kina Oko, Lipská ulice.
Další příležitost nabídne Františkánská zahrada v Kadani, od 20,30 hodin s RNDr. Pavlem Pintrem.

Výlet do historie
Poutavý výlet do historie v podobě divadelního představení nabídne v neděli 29. července zámek Nový Hrad v Jimlíně na Lounsku. Dozvíte se pár zajímavostí o počátcích české historie podle Aloise Jiráska. Představení Pověsti staré a české uvádí Divadlo Navětvi od 17,00 hodin na nádvoří zámku. Určené je pro diváky od 7 let a vstupné je 50 korun.

Hudební festivaly
V restauraci Na Střelnici v Krupce se v pátek od 14,00 hodin koná hip hopový festival se vstupem zdarma. V Kadani v Amfíku si můžete poslechnout v sobotu od 13,00 hodin přehlídku různých hudebních žánrů a muzikantů z Kadaně a okolí. Vstupné 250 Kč na místě.
Jako náhrada za festival Litoměřický kořen se v pátek 27. července a v sobotu 28. července koná v letním kině v Litoměřicích komorní festival Pokořen na břehu Labe. Hrát se bude v hospodě, na malé scéně u letního kina, a v letním kině se bude promítat na velké plátno. Účast zatím přislíbili Živé kvety, Byl pes, Krásné nové stroje a Choroš. Těšit se však můžete na mnohem víc muziky a na divadelní představení. 
Rock u rybníka je název hudebního festivalu u Proboštovského rybníka. Koná se v sobotu od 13,00 hodin v Proboštově na Teplicku. Hrát budou především regionální kapely, třeba Hlahol, Toxic People, ale také Brutus.

Námořnický den
Po Indiánech přichází na hrad Krupka námořníci. Námořnický den se koná v neděli 29. července od 14,00 hodin. Na programu je pohádka, soutěže, zpívání a tancování. Vstup zdarma. 

Slam Poetry
Exhibice v náročné disciplíně, jak pobavit diváky – to je Slam Poetry v restauraci U Orloje v žateckém Chrámu chmele a piva. Začátek v sobotu 28. července v 19,00 hodin.

Modelářský festival
Všichni, kdo se ve volném čase zabývají modelářstvím, by neměli chybět v sobotu 28. července v Duchcově. Zámek pořádá v konírně Mezinárodní modelářský festival, který začíná v 9,00 hodin.

Novoveské slavnosti
Tradiční červencové slavnosti v Nové Vsi v Krušných horách se letos ponesou v retro duchu. Pobaví děti i dospělé, chybět nebudou stará řemesla nebo třeba projížďky v historických vozidlech. Slavnosti se konají v sobotu 28. července, omylem jsme je zařadili už do minulých tipů na víkend, za což se omlouváme. Podrobnosti o programu zde

Sraz historických drezín
Na železničním nádraží v Zubrnicích na Ústecku se v sobotu a neděli 28. a 29. července koná sraz historických železničních drezín. Čekají vás tři komentované přehlídky mezi pravidelnými vlaky vždy v 11,00 – 13,00 a 15,00 hodin. Moderátorem bude Eduard Hrubeš z pořadu Neváhej a toč. V sobotu na drezíně přijede Tomáš (Michael Dymek) z filmu Páni kluci. K vidění bude kolem 20 drezín, otevřeno od 11,00 do 17,00 hodin.

Offroad závody
Offroad párty Bezděkoff 2018 se závody terénních aut se koná na závodišti v Bezděkově u Žatce v sobotu 28. července. Pořadatelé sportovní událost spojili s rockovým festivalem, na kterém zahraje třeba Tichá dohoda nebo Hlahol. Více se dozvíte v článku

Jakubská pouť
V Cítolibech na Lounsku se o víkendu koná Svatojakubská pouť. Už v pátek 27. července v 15,00 hodin se můžete vydat na komentovanou procházku zajímavými barokními památkami obce, večer pak zahraje Lucie Revival. Sobotní program na Tyršově náměstí začíná ve 13,00 hodin, zahrnuje písničky z první republiky v podání skupiny Hašlerka, kouzelnické vystoupení a workshop pro děti, koncert Heidi Janků, ohňovou show a ohňostroj. Od osmi bude zábava s kapelou Traxas, vše doplní stánky, pouťové atrakce a výstava fotografií, na faře pak další výstavy. V neděli se v 16,00 hodin koná bohoslužba a v 17,00 hodin přednáška o vzniku československých legií.

Barevný Benedikt aneb 7 dní s malíři
Na mosteckém Benediktu začal ve středu další ročník tradičního malířského sympozia. Jubiljní desáté setkání s výtvarníky potrvá celý týden, takže i o víkendu můžete přijít nahlédnout pod štětce výtvarníkům. Zakončí ho ve středu 1. srpna odpoledne vernisáž s aukčním prodejem.

Další tipy můžete vyhledávat v Kalendáři akcí.

Foto: Vrch Mědník na Měděnci, kde se konají hornické slavnosti.