e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Na Novém Hradě ožije v létě pohádka S čerty nejsou žerty

publikováno: 25.5.2015, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

"Je to rebel! Při zatýkání tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho zesměšnil." Kdo by neznal známá slova kaprála z pohádky Hynka Bočana z roku 1984 S čerty nejsou žerty? Přestože je pohádce víc než 30 let, stále baví dětské i dospělé diváky a její písničky zlidověly. V létě si tuto výpravnou pohádku budete moci připomenout na zámku Nový Hrad na Lounsku. Výstava bude otevřena od tohoto pátku.

Chamtivá macecha připraví svého nevlastního syna Petra o všechno, včetně dědictví po jeho otci. Petr se mezitím seznámí s dcerami místního knížete, když je zachrání při projížďce, při které se jim splašili koně a zaujme ho vyzývavá Angelína. Petr však pro ni nic neznamená. To její sestra Adélka, hodná a skromná, se do Petra hned zamiluje. Petrova macecha se neštítí ničeho, a aby se ho zbavila, spikne se s místním správcem společně proti Petrovi kují pikle a pošlou ho do vězení a poté i na vojnu. Petr však uteče a protlouká se světem. Když už neví kudy kam, potká věrného a spravedlivého přítele, samotného čerta...

Mezi dětmi i dospělými je považována za jednu z nejoblíbenějších pohádek, které byly kdy filmaři zpracovány. Jako správná pohádka, je i tato bohatě výpravná. O nezapomenutelné kostýmy se postaralo Barrandovské filmové studio, tedy jeho Fundus. Ten ve svém fondu pečuje o více než 240 tisíc kostýmů, více než 10 tisíc kusů nábytku, 22 tisíc koberců a dekoračních látek, 65 tisíc rekvizit, více než 200 kočárů a povozů, 2500 sedel a postrojů, tisíce starých i nových zbraní, stovek vojenských vozidel a dalších věcí, bez nichž se filmaři zkrátka neobejdou.

Na výstavě budete moci během tří měsíců obdivovat originální kostýmy čerta Janka (Ondřeje Vetchého), pekelného knížete Lucifera (Karla Heřmánka), nebojácného Petra Máchala (Vladimíra Dlouhého), Petrovy babičky (Jany Dítětové), zlé kuchařky Doroty Máchalové (Jaroslavy Kretschmerové), vypočítavého pana správce (Viktora Preisse), zchudlého knížete Sličného (Josefa Kemra), princezen Angelíny (Dany Bartůňkové) a Adélky (Moniky Pelcové), ale i princů (Václava Vydry a Davida Schneidera). Chybět nebude ani čertovský písař Drápal (Vladimír Hrubý) a celé peklo.

Výstava bude přístupná od 29. května vždy od úterý do neděle v rámci samostatného prohlídkového okruhu v zámeckých pokojích a temných sklepeních. Potrvá do konce srpna.