e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Holandští mistři v Lounech

publikováno: 25.5.2015, kategorie: Výstavy, autor: Blanka Tomášková

Sdílet: facebook twitter google+

V lounském divadle Vrchlického probíhá do 31. května unikátní výstava současných holandských malířů a fotografů s názvem „Holandští mistři“. Kdo by čekal obrazy od Rembrandta nebo Vincenta van Gogha, by byl jistě zklamán. Současná výstava nabízí kolekci čtyř umělců, kteří stále žijí a tvoří.

Aad van der Munnik se věnuje expresivnímu zobrazení Afriky a hrozby hladomoru a eboly v některých afrických zemích. Vše velmi přesvědčivě komponuje na svých plátnech. Ans van der Bruin celý život zasvětila malbě na hedvábí. Sama o této technice tvrdí, že je dílem okamžiku. Nic na hedvábí nejde odstranit ani přemalovat. Annemiek den Boer se věnuje olejomalbě a portrétům. Nemaluje však statické a nic neříkající portréty, ale zachycuje výrazy zajímavých osob, které mají lidstvu co říci. V žádném případě se nejedná o statický a nudný portrét, ale o rozesmátý pohled nizozemského krále a královny. Z plátna cítíme, že král není nadčlověk, ale jeden z nás… jen má trochu jiné poslání. Poslední kolekce se trochu vymyká, jelikož se jedná o fotografie Fleur Kooiman. Mladá fotografka se snaží zachytit na svých fotografiích absurdní situace, které můžeme potkat na každém kroku. Pokud pověsíme fotografie vedle sebe, získáme neotřelý příběh.

Holandští mistři, ať ti staří nebo ti soudobí, nabízí zajímavý pohled na náš život a jejich vizualizace nás příjemně naladí. 

Prodejní výstava je v 1. patře Vrchlického divadla v Lounech a je přístupná každý pracovní den od 14,00 hodin nebo v momentech, kdy je v divadle představení. Vstup zdarma.