e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V sobotu začíná velké sčítání lidu

publikováno: 25.3.2021, kategorie: Zajímavosti, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

V závěru března začíná v České republikace sčítání lidí, domů a bytů. Nejsme v tom sami - letos proběhne ve většině zemí Evropy. Na co se budou statisticky ptát? Kde můžete formulář vyplnit on-line a co dělat, když dáváte přednost papírovému? Vše o sčítání, které začíná v sobotu 27. března.

K čemu je sčítání?
„Sčítání slouží nám všem. Je těžko představitelné, že by společnost mohla fungovat, aniž by o sobě měla ucelené informace. Výsledky pak pomáhají v mnoha sférách – například při plánování dopravy, kapacit ve zdravotnických zařízeních nebo při tvorbě územních plánů,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. Sčítání nyní probíhá pravidelně každých let, podobné informace se přitom shromažďují už 150 let.

Koho se týká?
Týká se každého, kdo má na území ČR trvalý nebo přechodný pobyt nad 90 dnů, každého, kdo je v rozhodný okamžik v ČR přítomen a každého – i neobydleného – domu a bytu. Významnou novinkou letošního sčítání je možnost vyplnění elektronických formulářů, poprvé v historii sčítání. "Lidé se od 27. března budou moci sečíst jednoduše a bezpečně přes internet na webu www.scitani.cz nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Svoji zákonnou povinnost tak mohou splnit z pohodlí domova a bez nutnosti dalšího kontaktu se sčítacím komisařem," vysvětluje mluvčí Českého statistického úřadu Jolana Voldánová. Naráží při tom na fakt, že sčítání je povinné. 

Na co ptá?
Rozhodující u sčítání je stav o půlnoci z 26. března na 27. března. Na co se statistici ptají? Zajímat je bude především bydlení – lidé ve společné domácnosti a jejich rodinné vazby, vybavenost bytu či domu. Další otázky směřují na vzdělání, zaměstnání či školu a také například způsob dojíždění do práce či školy. Otázky týkající se národnosti a náboženské víry jsou dobrovolné. Formulář pro domácnost má 16 stran a je možné do něj vepsat pět osob, v případě více osob je třeba použít i dodatečný formulář. Zvláštní formulář je pak určen pro ty, kteří žijí například v ubytovně, na kolejích apod.

Jak ho vyplnit?
Elektronický formulář na webu nebo v aplikaci je nutné vyplnit nejpozději do 9. dubna. Aplikace jsou k dispozici pod názvem Sčítání21 na GooglePlay i AppStore. Elektronické vyplňování má být snadnější díky našeptávačům i kontrolám správnosti.
Těm, kdo nevyplní elektronický formulář, doručí sčítací komisaři po 17. dubnu papírové archy. Nejprve lidé dostanou do schránky oznámení termínu, ve kterém je komisař navštíví. K předání fomulářů dojde před domem a vzhledem k epidemiologické situaci nemohou sčítací komisaři s vyplňováním pomáhat. Formulář bude možné v předtištěné obálce a bezplatně odevzdat do běžné poštovní schránky, na jakékoliv poště nebo na kontaktní místa. Tyto listinné formuláře je nutné odevzdat nejpozději do 11. května.

Kde získat informace?
Podrobné informace o obsahu sčítání a způsobu jsou k dispozici na webu www.scitani.cz. Lidé se mohou obrátit také na infolinku 840 304 050. Formuláře budou k dispozici také na kontaktních místech na vybraných pobočkách České pošty a krajských správách Českého statistického úřadu.