e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Plastiky a obrazy pod děkanským chrámem

publikováno: 25.1.2018, kategorie: Výstavy, autor: Monika Merdová

Sdílet: facebook twitter google+

Galerie výtvarného umění v Mostě otevře tento týden novou výstavu plastik Jana Kováříka a obrazů Vladimíra Vély. Slavnostní zahájení výstavy nazvané Kosmologická interakce QCD se uskuteční v suterénním výstavním sále kostela Nanebevzetí Panny Marie v pátek 26. ledna v 18,30 hodin. 

Jan Kovářík je absolventem ateliéru sochařství prof. Jindřicha Zeithammla. Tam si osvojil základní principy, jak skrze proporce a materiál promlouvat k lidskému vědomí. Významná je pro něj práce s objemem a barvou, redukcí tvarů. Na jeho dílech můžeme sledovat vývoj od minimalistických geometrických reliéfů přes volný soubor ušlechtilých volných plastik až po organické reliéfy z převážně syntetických materiálů.

Vladimír Véla prošel důkladnou řemeslnou průpravou na střední uměleckoprůmyslové škole a v ateliéru klasických malířských technik, své vzdělání ovšem zakončil v ateliéru intermediální tvorby prof. Milana Knížáka. Od hyperrealismu se vydal cestou meditativního abstrahování. Ve své práci nás vede do alegorických krajin vlastních myšlenek a pocitů.

Pro oba autory je důležitý poctivý řemeslný a zároveň intuitivní přístup, nechávají nás nahlédnout jejich proces tvorby, která vyúsťuje v znepokojivé snové tvary a děje - přesto do značné míry povědomé, blízké, až konejšivé.

Výstava umožní shlédnout průřez tvorby obou autorů s důrazem na posledních několik let jejich vývoje. Práce Jana Kováříka a Vladimíra Vély můžete navštívit v suterénním výstavním sále gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie denně mimo pondělí od 9,00 do 17,00 hodin až do 16. března 2018.