e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Hrad Kyšperk bude patřit Krupce

publikováno: 25.1.2016, kategorie: Památky, autor: Město Krupka

Sdílet: facebook twitter google+

Zastupitelé města Krupka na svém poslední zasedání v loňském roce schválili výkup zříceniny hradu Kyšperk i s okolními pozemky do majetku města. Město tak pokračuje ve svých plánech rozvoje cestovního ruchu nejen v samotné Krupce, ale i v Krušných horách. Hrad by měl být součástí připravované naučné stezky.

„Chceme obyvatelům Krupky a všem turistům nabídnout turistické zajímavosti, kterých je v Krupce a okolí více než dost. Je však důležité věnovat památkám odpovídající péči, aby zůstaly zachovány pro budoucí generace a nechátraly. Navíc nechceme dopustit, aby případný jiný nový vlastník hradu zde provozoval aktivity, se kterými by město nesouhlasilo. Proto jsme v zastupitelstvu schválili výkup zříceniny hradu Kyšperk do městského majetku, abychom mohli mít na jeho další osud a stav bezprostřední vliv,“ řekl ke koupi hradu Kyšperk starosta Krupky Zdeněk Matouš. Současným vlastníkem je Římskokatolická farnost Bohosudov a dle dohody a usnesení krupského zastupitelstva město koupí hrad s přilehlými pozemky za rovných půl milionu korun. „Předpokládám, že na jaře roku 2016 bude celý převod hradu do městského majetku ukončen a Krupka bude právoplatným vlastníkem Kyšperku,“ doplnil k výkupu hradu tajemník města František Růžička.

Vedení Krupky počítá s tím, že hrad Kyšperk bude zařazen do některé z naučných stezek, které plánuje v okolí Krupky vybudovat. Vše záleží na tom, jak se podaří získat prostředky nejen na péči o hrad, ale také na zřízení stezek. Je však jisté, že převodem Kyšperku do majetku Krupky je jeho budoucnost zajištěna minimálně ve stavu, v jakém se nachází nyní a nebude se dále rozpadat.

Zřícenina hradu Kyšperk (z původního německého názvu Geiersburg nebo-li Supí hrad) se nachází v lese nad městskou částí Unčín a je pro turisty volně přístupná. Jako strážní pevnost na ochranu obchodní stezky do Saska zvané později poštovní nebo i pašerácká, ho nechal na počátku 14. století postavit král Jan Lucemburský. Prvním majitelem hradu byl Oto z Bergova původem z Duryňska, který přišel do Čech s Těmou z Koldic, budoucím pánem na Krupce. V roce 1520 koupila hrad rodina Glatzů z Krupky. O šest let později Zikmund Glatz Kyšperk zapálil neopatrným výstřelem z ručnice, hrad vyhořel a zůstal opuštěný.