e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Technické muzeum bude vozit návštěvníky důlní lokomotivou

publikováno: 24.11.2020, kategorie: Turistika, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Novou atrakci připravuje pro návštěvníky na následující sezónu Podkrušnohorské technické muzeum v Kopistech u Mostu. Začali tam stavět maketu dolu, v níž bude jezdit závěsná drážková lokomotiva. Muzeum bude jediným na světě.

ptm_drazkova_lokomotiva.jpgDůlní zařízení získalo muzeum po zastavení hlubinné těžbě na dole ČSA, jak jsme již psali v článku Světový unikát míří do hornického muzea. "Moc jsem tohle zařízení přál získat. Budeme jediným muzeem na světě, které bude návštěvníky vozit závěsnou drážkovou lokomotivou. Jde o specifický stroj, který pracuje jen v hlubině, takže ho nemá možnost nikdo běžně spatřit," vysvětluje ředitel muzea Zbyněk Jakš.

Ihned po získání lokomotivy i dalších exponátů ze zaniklého dolu začali v muzeu stavět z železných konstrukcí maketu dolu. Během měsíce se podařilo postavit celou trasu a vyzkoušet funkčnost dopravníků. Zážitková jízda bude začínat hned za vstupem do muzea a po absolvování jízdy budou návštěvníci pokračovat do dalších expozicí. "Vidíme na sociálních sítích i od našich příznivců, že očekávání je velké. Chceme míst v dubnu hotovo a při zahájení sezóny vozit první návštěvníky. Jakmile toto dokončíme, budeme moci ukázat veškerou dopravu, která byla v šachtách," dodává Zbyněk Jakš. O postupu prací a zahájení sezóny budeme informovat.