e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Slavná Balada pro banditu se vrací na mosteckou scénu

publikováno: 24.9.2015, kategorie: Divadlo a film, autor: Michal Pětík

Sdílet: facebook twitter google+

Druhou poprázdninovou premiérou Městského divadla v Mostě, těsně před zahájení festivalu Young for young, bude tento pátek 25. září slavná Balada pro banditu. Muzikál, který je českých jevištích doma už 40 let, se po 18 letech vrací i na mostecké jeviště.

Dnes skoro zlidovělý muzikál napsaný na motivy Olbrachtova románu Nikola Šuhaj loupežník měl premiéru v Divadle na provázku v roce 1975 v režii Zdeňka Pospíšila. Děj Šuhajova příběhu byl tehdy zpracován zcizujícím způsobem, jenž zůstal zachován i ve filmové podobě tohoto díla z roku 1978 (režie Vladimír Sís).

Příběh je vyprávěn u táborového ohně skupinou trampů, předvádějících jakousi „hru na Šuhaje“. Zásluhou nadčasového příběhu, jenž vypráví o veliké lásce i veliké zradě, touze po svobodě, bezpráví i zlu, které v člověku roste, díky nestárnoucí hudbě i přitažlivému karpatskému prostředí, byl muzikál na českých i moravských scénách mnohokrát uveden – naposledy v Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami – a stále se těší značné oblibě.

Autorem libreta je prozaik, dramatik a někdejší politik Milan Uhde, který, kromě Balady pro banditu, napsal například satirickou absurdní hru Král Vávra, variaci na Mrštíkovu romanci Pohádka máje, Velice tiché Ave a další. Miloš Štědroň je významný skladatel, hudební vědec a pedagog. Úctyhodnou řadu jeho orchestrální, komorní i vokální hudby doplňuje pochopitelně hudba divadelní, muzikálová.

Balada pro banditu se v sezoně 2015 vrátí na jeviště Městského divadla v Mostě po osmnácti letech. Přijďte na krásný příběh i silné melodie už v pátek 25. září v 19,30 hodin! V režii Pavla Ondrucha, ve scéně Michala Syrového a v kostýmech Zuzany Mazáčové. O hudební nastudování se postaral František Krtička. Hrají: K. Herzinová, W. Valerián, L. S. Fischerová, M. Procházka, I. Zajáčková, J. Kraus, V. Herzina, V. Týcová, J. Dostál, J. Koudela, M. Večerka, O. Liška ad.