e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

V Klášterci začíná příští týden jubilejní festival

publikováno: 24.6.2019, kategorie: Hudba, autor: Petr Hybner

Sdílet: facebook twitter google+

Jubilejní 15. ročník festivalu Klášterecké hudební prameny, u jehož zrodu stál houslista a dnes již umělecký ředitel Jaroslav Svěcený, začínají v Klášterci nad Ohří v úterý 2. července. Návštěvníky čeká šest dnů plných hudby a spojení mnoha žánrů, vystoupí například Ciganski Diabli, Jitka Zelenková či Michal Pavlíček.

Ideou Jaroslava Svěceného bylo oživit překrásné prostory zámku v Klášterci nad Ohří nevšedními koncerty s kvalitní a rozmanitou dramaturgií. Jako jeden z prvních u nás se snažil i v historických prostorách propojit klasickou hudbu s dalšími crossoverovými žánry a vytvořit tak pro posluchače lákavý projekt. Právě patnáctileté výročí je důkazem úspěšnosti tohoto záměru. Setkávání často odlišných interpretů z různých žánrů na jednom pódiu je vždy unikátním zážitkem. Každoroční vysoká návštěvnost svědčí o oblibě tohoto hudebního festivalu. Tento ročník bude zároveň důstojnou oslavou 15 let existence tohoto festivalu.

Slavnostní zahajovací koncert se uskuteční 2. července od 20,00 hodin v Renesančním sále kláštereckého zámku. Vystoupí houslista Jaroslav Svěcený a provede posluchače barokní hudbou spolu s uznávanou interpretkou na virginal Michaelou Káčerkovou. Skladby barokních velikánů hrané na italské, francouzské a rakouské housle umocní neopakovatelný hudební prožitek.

Jedním z vrcholů festivalu bude 6. 7. od 20,00 hodin Galakoncert v rytmu tanga charismatického Španěla Gorky Hermosy, který představí jak svoje skladby, tak i další jižanské temperamentní kompozice, spolu s Ladislavem Horákem a Jaroslavem Svěceným.

Etnickou hudbu zastupuje celosvětově proslulý slovenský ansámbl Cigánski Diabli, který rozvíří atmosféru na nádvoří zámku 5. 7. od 20,00 hodin spolu s Jaroslavem Svěceným.

Lákadlem bude jistě závěrečný koncert festivalu v neděli 7. 7. od 20,00 hodin. Rocková legenda Michal Pavlíček s kapelou se svým novým projektem Pošli to tam… “Když hudebník řekne ‘Pošlu to tam’, znamená to, že do toho dá všechno, že to zahraje se vší chutí, vervou a od srdce, aby to tam prostě sedělo jak poklička na hrnci. Do tohoto projektu jsem přizval kamarády muzikanty, o kterých vím, že jim tento pocit není vůbec vzdálený,“ vysvětluje původ názvu umělec.

Recitál Sametový hlas, stále populární zpěvačky Jitky Zelenkové, navodí 4. července od 20,00 hodin příjemnou nostalgickou atmosféru s návratem k jazzu a swingu, a zazní také nejslavnější hity této nestárnoucí dámy.

Pro milovníky opravdové klasiky je 3. 7. od 20:00 připraven komorní koncert Dejte si Bacha na Vivaldiho s orchestrem Virtuosi Pragenses a sólistou a průvodcem večera Jaroslavem Svěceným. Posluchači se dozví i málo známé humorné příběhy těchto dvou barokních velikánů.

Nedílnou součástí festivalu bude v sobotu od 14,00 hodin Výstava houslí a smyčců 17. - 21. století, neboť Jaroslav Svěcený je i uznávaným soudním znalcem v oboru smyčcové hudební nástroje.

Na zámku v Klášterci nad Ohří bude mezi 2. a 7. červencem znít hudba doslova od rána do večera, neboť v dopoledních hodinách rovněž probíhají houslové kurzy mladých interpretů pod vedením Jaroslava Svěceného. Koncert talentovaných účastníků se uskuteční v neděli 7. července od 14,00 hodin v Renesančním sále.