e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Obchodníci se solí se zastaví v Dolním Poohří

publikováno: 24.6.2015, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Libuše Novotná Pokorná

Sdílet: facebook twitter google+

Po dlouhých pěti staletích, kdy se stará solná stezka nepoužívala, vyrazila karavana se vzácným zbožím z německého Halle do Prahy. Na své pouti se v závěru června zastaví obchodníci také v Dolním Poohří. Příležitost prohlédnout si povozy a vidět zpracování soli budou mít návštěvníci v Kadani a Lounech.

Po staré solné stezce se vzácný bílý náklad vozil už od středověku. Vedla přes Lipsko, Krušné hory, Louny  a Slaný do Prahy. V rámci česko-německého projektu „Stará solná stezka / Alte Salzstraße“ se nyní podařilo po 500 letech znovu vypravit náklad se solí. Na své dvoutýdenní pouti dorazí ve čtvrtek 25. června karavana na české území – do Lesné v Krušných horách.

V pátek 26. června po poledni se koňské povozy krátce zastaví na náměstí v Jirkově. Jedinečnou příležitost vidět naložené vozy, formany i solnaře budou mít návštěvníci Oslavy řeky Ohře v Kadani v sobotu 27. června. Výprava je očekávána po druhé hodině odpolední, kdy obchodníci předají městu práva k prodeji soli. Na nábřeží Maxipsa Fíka dorazí také  ukázková odpařovací pánev, na níž se bude předvádět výroba soli stejně jako v hallském solivaru. Program zpestří v půl sedmé večer přepadení karavany.

Další zastávka solných povozů je naplánována na poslední červnový den v Lounech. Už od 10 hodin bude na Mírovém náměstí probíhat zábavný program s Josefem Náhlovským, skupinou Kozí bobky a také chemickou laboratoří pod širým nebem, který dětem zpestří konec školního roku. Historický povoz se solí z Halle dorazí kolem 13. hodiny, v prodeji bude pravá „lounská sůl“.

Přes Slaný pak karavana přijede do pražského Týnského dvora - Ungeltu, místě, kde se historicky dodávky, obchod i výběr cel ze soli odehrávaly. V sobotu 4. července tam bude po slavnostním příjezdu od 9 do 20 hodin probíhat symbolický obchod se solí i ukázky jejího zpracování.