e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Beethovenův festival Teplice: Koncert Mezi Salcburkem a Vídní v Zahradním domě

publikováno: 24.5.2018, kategorie: Hudba, autor: Magdaléna Jenčíková

Sdílet: facebook twitter google+

Dnes začíná v Teplicích zahajovacím koncertem další ročník Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena. Prvním komorním koncertem v Teplicích pak bude v pondělí 28. května vystoupení souboru Ensemble 18+ a violoncellisty Jiřího Bárty v krásném prostředí Zahradního domu.

Koncert nazvaný Mezi Salcburkem a Vídní představí tvorbu rakouských skladatelů 18. století, například sourozenců Haydnových či Mozartovu Kirchensonate.

Soubor Ensemble 18+ vznikl v roce 2009 s myšlenkou aplikovat kritéria historicky poučené interpretace na soubor moderních nástrojů. Obsazení orchestru je variabilní. Jeho stálý základ tvoří 8-10 smyčcových, případně 5 dechových nástrojů a cembalista - dirigent. Tento počet odpovídá orchestru, který měl roku 1750 Jiří Antonín Benda u dvora v Gotě. Ensemble 18+ spolupracoval např. s izraelským dirigentem Elli Jaffem a řadou vynikajících českých sólistů, např. Dagmar Peckovou, Kateřinou Kněžíkovou, Gabrielovou Demeterovou, Ludmilou Peterkovou nebo Janem Ostrým. V roli schwarzenberských muzikantů se podstatná část Ensemble 18+ účastnila ojedinělého projektu natáčení rekonstrukce opery Dove é amore, é gelosia (Kde je láska, tam je žárlivost) z pera Giuseppe Scarlatiho v Praze a v barokním divadle v Českém Krumlově v koprodukci Českou televizí. Orchestr pravidelně účinkuje na tuzemských festivalech, např. Smetanova Litomyšl, Plzeň 2015, MHF Petera Dvorského, Svatováclavské slavnosti, koncertní cyklus Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, apod. 

Hostem teplického koncertu bude Jiří Bárta, přední violoncellista své generace. V roce 1991 obdržel cenu Europäische Förderpreis für Musik v Drážďanech a cenu Rostropovich-Hammerovu v Los Angeles. Spolupracuje s předními českými a mezinárodními orchestry jako jsou Česká filharmonie, Slovenská filharmonie, Royal Philhramonic Orchestra London, Royal Scottish National Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic, Berliner Symphoniker a dirigenty, jakými jsou Jiří Bělohlávek, Charles Dutoit, Libor Pešek, Gennadij Rozhdestvenski, Maxim Šostakovič. V roce 2013 v české premiéře na Mezinárodním festivalu v Kutné Hoře (který v roce 2008 spoluzaložil) v původním znění uvedl rockovou suitu Atom Heart Mother od britské skupiny Pink Floyd, poprvé v české premiéře hrál mj. i koncerty Gavina Bryarse, Marka Kopelenta a Pavla Zemka - Nováka. Jiří Bárta je nově členem klavírního tria Eben trio. Hraje na violoncello Dietmara Rexhausena z roku 2012.

Celé festivalové dění můžete sledovat ve Speciálu Beethovenův festival Teplice.