e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Přednášky odkryjí putování Emila Holuba Afrikou i dětství v Pátku

publikováno: 24.1.2017, kategorie: Výstavy, autor: Stanislava Profousová

Sdílet: facebook twitter google+

Rozsahem nevelká, pro milovníky nostalgických cest na africký kontinent však velmi zajímavá výstava byla otevřena v Oblastním muzeu v Lounech. Holubovo putování jižní Afrikou doplní v únoru a březnu dvě přednášky, na první z nich v sobotu 28. ledna vás výstavou provede afrikanistka a autorka výstavy Marie Imbrová.

Výstava se soustřeďuje jak na zachycení prvního sedmiletého pobytu Emila Holuba, kdy na průzkumné cesty vyrážel z diamantových polí, tak na odvážnou cestu rakousko-uherské expedice, kterou Emil Holub vedl do stejných míst o pár let později.

Sžívání se s místní krajinou, poznávání tamějších populací i způsob cestování jsou zachyceny na desítkách kopií Holubových kreseb, které zasílal Vojtovi Náprstkovi. Kresby jsou doplněny reprodukcemi z jeho původních cestopisů.

Poznámky a citáty z jeho deníků pak dokumentují Holubovo snažení i nesnáze, kterým na svých cestách čelil. Mimořádným obohacením expozice je replika Holubovy busty, která byla odhalena roku 2005 před muzeem v Livingstone a kolekce etnografických předmětů ze sběrů afrikanistky Marie Imbrové. Ta také, jako hlavní autorka výstavy, ve spolupráci s kurátorkou muzea, expozici realizovala, a v jejích prostorách bude mít dne 28. ledna od 15,00 hodin pro zájemce odbornou přednášku. Druhá regionální přednáška k tomuto tématu proběhne 2. března od 17,00 hodin, přednášet bude Jaromír Tlustý a zaměří se na mládí Emila Holuba v Pátku nad Ohří. 

Výstava je až do 12. března přístupna úterý až pátek od 9,00 do 17,00 hodin, o víkendech v sobotu a neděli od 13,00 do 17,00 hodin.