e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na Štědrý den a vánoční svátky

publikováno: 23.12.2019, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Jak si zkrátit 24. prosince čekání na Ježíška? Kde se konají večerní koncerty a mše? A kde vyběhat o vánočních svátcích nabrané kilogramy? Připravili jsme pro vás tipy na letošní vánoční svátky.

Tradice Vánoc
V kostele Jana Křtitele ve Vroutku se na Štědrý den můžete zastavit v půl druhé a vychutnat si tradice Vánoc, od 15,00 hodin začíná svátost se sborem Egeria.

Vánoční výstava
Oblastní muzeum v Lounech bude na Štědrý den otevřeno zdarma od 10,00 do 16,00 hodin. Můžete se přijít podívat na vánoční výstavu, která ukazuje, jak se slavily vánoce před 130 let, v dobách, kdy bylo muzeum založeno. Otevřeno bude také v Regionálním muzeu v Žatci, kde je k vidění výstava betlémů. Na Štědrý den otevřeno od 13,00 do 17,00 hodin.

Vánoční zpívání
V kostel svatého Bartoloměje ve Smolnici na Lounsku se koná od 15,00 hodin vánoční zpívání koled pod vedením Kateřiny Štolové. Vstupné dobrovolné, bude použito na opravu mobiliáře v kostele sv. Bartoloměje ve Smolnici.

Setkání s koledou
Přijďte si na Štědrý den ve 14,00 hodin zazpívat koledy do kostely sv. Šimona s Judy Tadeáše v Hradišti u Postoloprt

Kouzlo vánočního lesa
Klub českých turistů Louny pořádá 47. ročník vánočního setkání na hradě Pravda Kouzlo vánočního lesa. Sraz na zřícenině na Džbánsku je ve čtvrtek 26. prosince mezi 11. a 12. hodinou. Můžete využít vlak z Loun, hlavního nádraží s odjezdem v 9,38 hodin.

Vánoční běh
Ve sportovních duchu můžete prožít Štědrý den v Lounech. Na náměstí před radnicí startuje v 10,00 hodin Vánoční běh, kterému bude předcházet rozcvička. Startovné dobrovolné ve prospěch útulku v Jimlíně. 

Štědrodenní běh
Další sportovní příležitost bude v Mostě na vrchu Šibeník. Sraz Štědrodenního běhu je v 10,00 hodin před studiem Regefit v Mostě (Media Cube), start v 10,30 hodin. Délka tratě cca 4 km.

Štěpánský běh
Na svatého Štěpána si můžete zasportovat také v Kadani. U KZ Orfeum v 10,30 hodin startuje Štěpánský běh v městském parku. Trasa měří 5,6 km a startovné je 30 korun.

Živé betlémy
K tradicím zámku Červený Hrádek u Jirkova patří živý betlém v parku. Průvod, který se přijde poklonit Ježíškovi v jesličkách, vychází každou celou hodinu od 11,00 do 15,00 hodin. Ve stejný čas nabídne živý betlém také Chomutov. Bude umístěn na náměstí 1. máje a můžete ho doplnit návštěvou vánočních trhů.

Vánoční lanovka
Zajímavým vánočním zážitkem může být také jízda vánoční lanovkou z Krupky na Komáří Vížku. Na Štědrý den jezdí od 8,30 hodin, poslední jízda nahoru je v 11,00 a poslední jízda dolů ve 13,00 hodin.

Půlnoční mše
Přesně o půlnoci začíná koncert smíšeného pěveckého sboru Hlahol za doprovodu Komorního orchestru města Chomutova v kostele svatého Ignáce v Chomutově. Zazní samozřejmě Rybova Česká mše vánoční. Jen doplňujeme, že nejde o vysvěcený kostel. V litvínovském kostele svatého Michaela Archanděla začne půlnoční mše svatá ve 21,00 hodin, po oba vánčoní svátky se konají mše od 9,00 hodin.

Vánoce v mosteckém kostele
Bohoslužba v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě začíná na Štědrý den ve 22,30 hodin. Již ve 14,00 hodin ale můžete navštívit tradiční Vánoční odpoledne v kostele - setkání s ukázkami zvyků. Na svatého Štěpána od 16,00 hodin se koná vahrannní koncert.

Vánoce s divadlem
Divadlo "M" z Duchcova připravuje tradičně na Štědrý večer divadelní představení v kostele Zvěstování Panny Marie na náměstí Republiky. Tentokrát vás čeká příběh o narození Ježíška s živým betlémem a českými koledami. Začátek ve 22,00 hodin.

Vánoční trhy v Sasku
Většina vánočních trhů už je na Štědrý den zavřena. Výjimkou je ten největší v Sasku - drážďanský Striezelmarkt. Otevřen bude do 14,00 hodin. Do dvou odpoledne je otevřen i trh u Rezidenčního zámku. Po svátcích se naopak ještě otevře Canelettomarkt v Pirně, a to od 27. do 30. prosince. Stejně tak v Drážďanech trh na nádvoří zámecké stáje Stallhof v centru bude přístupný od 27. do 30. prosince a poté ještě od 2. do 6. ledna.

Den se zvířátky
Nenadělil vám Ježíšek koně? Koňský dvorem Chmelištná u Nepomyšle na Podbořansku zve 27. prosince děti i dospělé na Den se zvířátky, kde si to můžete vynahradit. Začátek v 11,00 hodin, od 14,00 hodin vánoční písně a koledy v kaplišce se souborem z Podbořanského Rohozce.