e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Ve speciálu Mercedes pojede se v Mostě i bývalý pilot F1

publikováno: 23.9.2016, kategorie: Sport, autor: Jan Foukal

Sdílet: facebook twitter google+

Už tento pátek a v sobotu 23. a 24. září zažije mostecký autodrom premiéru závodů poháru DMV Gran Turismo Touring Car Cup, což je evropský okruhový seriál pro cestovní vozy i GT speciály. Právě v jednom z nich – Mercedesu Benz SLS AMG GT3 – se představí divákům i bývalý pilot F1 Rakušan Karl Wendlinger.

Sedmačtyřicetiletý Karl Wendlinger startoval v seriálu F1, který je královskou disciplínou motoristického sportu, v letech 1991 až 1995. Osudnou se mu málem stala Velká cena Monaka v květnu 1994, kdy v pátečním tréninku těžce havaroval. Bylo to jen čtrnáct dní po Velké ceně San Marina, kde zahynul jeho krajan Roland Ratzenberger a také brazilská legenda Ayrton Senna. Wendlinger na slavném městském okruhu ztratil kontrolu nad vozem a v blízkosti tunelu narazil do bariéry. Utrpěl těžká zranění hlavy a zlomeniny obou nohou. Lékař FIA na místě stabilizoval jeho životní funkce.  Jezdec upadl do kómatu, z něhož se probral až po týdnu.

Na startovní listině mosteckého závodu DMV, který je předposledním z celkem osmi podniků letošní 27. sezony, figuruje 26 jezdců. Nechybí mezi nimi ani Čech Martin Jansa z týmu Action Racing Mania s vozem Porsche 991 GT3 Cup. Diváci se mohou těšit i na další nádherné speciály, například Audi R8 LMS, Lamborghini Gallardo GT3, McLaren MP4-12 GT3, Porsche 997 GT3 Cup, Chrysler Viper GTS-R, Ferrari 488 GT3 nebo BMW M235i. 

Zatímco pátek 23. září je na autodromu vyhrazen tréninku a kvalifikacím, v sobotu 24. září si to už závodníci rozdají v ostrých soubojích o body. „Praxe je tedy odlišná od toho, na co jsme zvyklí. V neděli už žádný závod není. Apeluji tedy na fanoušky, aby si to nespletli a nedorazili, jak se říká, s křížkem po funuse,“ upozornila obchodní a marketingová manažerka společnosti AUTODROM MOST Jana Svobodová. Souboje silných a superrychlých strojů fanoušci mohou sledovat zdarma, vstupné se tentokrát neplatí.

Pohár DMV je podle Svobodové jednou z atraktivních novinek, které by měly diváky oslovit a přilákat v ještě větším množství na autodrom. „Nabídneme i další. Více ale prozradíme, až bude definitivně jasný kalendář akcí na příští rok. Tedy koncem října,“ uvedla.

Připomněla, že divákům budou v areálu v době závodů k dispozici také motokárová dráha a offroad dráha pro čtyřkolky, otevřené bude i dětské dopravní hřiště s prolézačkami a skluzavkou.