e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Do Krušných hor bez bariér

publikováno: 23.9.2015, kategorie: Turistika, autor: Eva Maříková

Sdílet: facebook twitter google+

Aby mohli turisté s hendikepem přijet do Krušných hor bez obav, připravila pro ně Destinační agentura Krušné hory společně s partnery víkend plný zážitků šitý právě turistům s hendikepem na míru. První říjnový víkend od pátku 2. do neděle 4. října se koná akce Do Krušných hor bez bariér. Připraven je bohatý program napříč celou destinací.

Krušné hory vítají všechny skupiny turistů. Nabídnout mají co rodinám s dětmi i seniorům, stejně jako aktivním sportovcům či turistům lačnícím po adrenalinových zážitcích. Příjemné chvíle v přírodě i při objevování a poznávání nových věcí mohou v horách a podhůří strávit také hendikepovaní turisté. Krušné hory jsou totiž s veškerou svou krásou otevřeny všem. Kompletní nabídku najdete na www.krusne-hory.org nebo na FB Krušné hory – volný čas a turistika. Zároveň také Destinační agentura Krušné hory společně se Svazkem obcí v regionu Krušných hor připravuje turistický materiál Do Krušných hor bez bariér. Turisté s hendikepem, rodiče s malými dětmi a méně zdatní sportovci senioři tu najdou možnosti bezbariérového ubytování, tipy na výlety, cyklostezku vhodnou pro tuto skupinu turistů a další zajímavé a potřebné informace. Turistický materiál najdou na turistických informačních centrech do konce letošního roku. 

V rámci akce Do Krušných hor bez bariér mohou hendikepovaní turisté mimo jiné navštívit:

SportCentrum Klínovec www.sportklinovec.cz – Areál nabitý adrenalinem a zážitky nejen pro fyzicky zdatné. Hendikepovaní turisté si mohou pod vedením instruktora vyzkoušet střílení z luku případně další vhodné aktivity. Ostatní návštěvníci se také na Klínovci nudit nebudou. 

Krušnohorské muzeum na Lesná www.horskyklublesna.cz - Krušnohorské muzeum nabízí návštěvníkům stálou expozicí o životě horalů před cca 100 lety, jejíž součástí je i sbírka renovovaných starých zemědělských strojů. Navštívit jej můžete denně v době od 10,00 do 18,00 hodin. 

SportAreál Klíny www.kliny.cz – O víkend 3. a 4. října jsou zváni hendikepovaní turisté na vyjížďku lanovkou. Personál pomůže s nástupem i výstupem. Pohled na Krušné hory z výšky je nezapomenutelný. 

Zámek Valdštejnů Litvínov www.mulitvinov.cz - Návštěvníci zámku mohou celoročně zhlédnout několik dlouhodobých výstav, otevřeno: středa – neděle 10.00 – 12.00, 13.00 – 17.00 hodin. Fotografování povoleno. Zámek je bezbariérový. Podrobnosti o zámku zde

Infocentrum Moldava www.moldava.cz – Obec Moldava v Krušných horách je ideálním místem pro poznávání krás Krušných hor. V místním informačním turistickém centru v budově obecního úřadu je bezbariérový přístup a můžete si prohlédnout výstavu Moldava v proměnách času, fotografie a pohlednice z dob minulých i současných.

Oblastní muzeum Most www.muzeum-most.cz - Celé muzeum je bezbariérové (včetně sociálního zařízení), vozíčkáři mají přístup do všech výstav a expozic. Více o muzeu v rubrice Kultura, sport, turistika

Informační a turistické centrum Teplice - nabízí návštěvníkům Teplic bezbariérové vyžití v Botanické zahradě Teplice. Zahrada je též přístupná návštěvníkům s pejskem. Nabízí také Lázně Teplice v Čechách. Podrobnosti o zahradě zde.  Město Teplice je nejstarší lázeňské místo ve střední Evropě a lázeňské domy jsou pro potřeby lázeňských hostů též bezbariérové. Lázeňský dům Beethoven je též možno navštívit individuálně, vyzkoušet některou z procedur, popřípadě navštívit bazén s termální vodou. Veškeré informace o lázních naleznete na www.lazneteplice.cz.

Offroadsafari www.offroadsafari.cz – Průvodce Martin Bareš pořádá expedice drsným krajem povrchových dolů, výsypek a fabrik. Nevidomým v rámci akce Do Krušných hor bez bariér představí okouzlující Krušné hory prostřednictvím sluchových vjemů, výkladu a vnímání hor dalšími smysly. Objednejte se na sobotu 3. října na +420605231697,  nebo e-mailem martin@offroadsafri.cz.

Kostel Nanebevzetí P. Marie v Horním Jiřetíně www.hornijiretin.cz – Prohlídka velmi cenného barokního kostela v Horním Jiřetíně bude umožněna také hendikepovaným díky provizornímu bezbariérovému přístupu. Kostel byl postavený na pokyn pražského arcibiskupa Jana Bedřicha z Waldstein – Wartenberk v letech 1694 až 1700 podle plánů významného architekta J. B. Matheye.

Dům porcelánu s modrou krví www.infocentrum-dubi.cz - Moderní bezbariérový objekt městského informačního centra se stálou expozicí porcelánu najdete v Dubí v Tovární ulici. Expozice v prvním patře seznámí návštěvníka s tradicí výroby porcelánu v Podkrušnohoří se zvláštním důrazem na produkci porcelánu s cibulovým dekorem z Dubí, která zde pokračuje již od roku 1864. Navštívit ho můžete v rámci akce v pátek 2. října.

Uhelné safari www.uhelnesafari.cz – Vršanská uhelná a Severní energetická organizují exkurze do těžebních lokalit (do lomů) za plného provozu a na rekultivace pod názvem Uhelné safari od roku 2009. Veřejnosti tak umožňuje zblízka se seznámit s technologií těžby hnědého uhlí, ale i obnovou krajiny po těžbě. Hendikepovaní návštěvníci Krušných hor mají možnost exkluzivního termínu 3. října, kdy je pro ně rezervováno Uhelné safari v rámci akce Krušné hory bez bariér. Objednejte se na r.martinkova@sev-en.cz. 

Autodrom Most www.autodrom-most.cz – Autodrom Most připravil na 2. 10. ukázkový kurz v podobě praktického cvičení správného ovládání vozidla v krizových situacích pro hendikepované řidiče ve vlastních vozech. Zkouška smyku zadní nápravy, vyhýbací manévry. Celý program se odehrává na cvičných modulech polygonu.  Kurzem účastníky provede profesionální instruktor Jakub Michalovič. Možnost registrace 2. 10. od 10 a 11 hodin, kapacita deset osob. Registrace na mailu:  rakova@autodrom-most.cz.