reklama 300 turistických cílů na jednom místě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na víkend – 25. až 28. září

publikováno: 23.9.2009, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Díky svátku svatého Václava máme před sebou prodloužený víkend. Kromě svatováclavských slavností vám můžeme nabídnout také svátek svatého Michala, který se slaví v Litvínově. Stále ještě je čas vinobraní – tentokrát bude v Kadani a v Litoměřicích.

Zahrada Čech
Ještě do soboty 26. září můžete v Litoměřicích navštívit největší zdejší veletrh Zahrada Čech. K vidění jsou na ní pěstitelské úspěchy, ale také zahradní technika a zařízení, zemědělské nářadí a mnoho dalšího pro pěstitele i chovatele. Otevřeno je od 9.00 do 18.00 hodin, poslední den 26. září jen do 17,00 hodin. Denně je výstava obohacena kulturním programem. Poslední den se uskuteční finále soutěže Příroda čaruje, zahrádkář zírá.

Havelka na Hradě
Po Loveckých fanfárách a romantických písních přijíždí na Horní hrad u Stráže nad Ohří další hudební bombonek - Ondřej Havelka & jeho orchestr Melody Makers s programem Zavřete oči, přícházíme... Začátek je 26. září od 19,00 hodin.

Než vyjde večernice
… je název patnáctého ročníku noční dobrodružné hry pro děti , kterou pořádá skautské středisko v Mostě. Pohádková brána bude otevřena v sobotu 26. září od 20,00 do 21,30 hodin u koupaliště pod Resslem v Mostě. Děti čeká procházka nočním pohádkově strašidelným lesem a poté táborák. S sebou je třeba mít baterku, dospělý doprovod, 10 Kč startovné a nějaké ty buřty na táborák.

Noc vědců
Poslední záříjový pátek patří vědcům a vy si ji můžete užít třeba v teplické hvězdárně na Písečném vrchu nebo v planetáriu v Mostě v Repre, kde se k této celoevropské akci připojí. Hvězdárna v Teplicích bude otevřena od 16,00 hodin do půlnoci a můžete postupně pozorovat Slunce i noční oblohu a vyslechnout si přednášky. V Planetáriu v Repre budou připraveny od 18,00 a od 20,00 hodin pořady „Co dala astronomie lidstvu“ a bude představeno zákulisí přípravy a tvorby programů, hledání astronomických úkazů a objektů pro prezentace ve speciálních programech. Podrobnosti o obou akcích v rubrice Volný čas – Věda a technika.

Sraz rodáků
Svatováclavskou pouť spojí se srazem rodáků v obci Nové Sedlo na Žatecku. Obec si letos připomíná 760 let od první písemné zmínky o ní, a tak pořádá obnovenou pouť. Konat se bude v neděli a pondělí.

Litoměřické vinobraní
Po dvou akcích předchozí víkend vám nabízíme vinobraní v Litoměřicích. Bude dvoudenní – v pátek a sobotu a nabídne program po celém městě. Páteční program začíná v 16,00 hodin, kdy se na Mírovém náměstí otevře historické tržiště, v 19,50 začíná rytířský turnaj a v devět večer bude ohňostroj. Hlavním bodem sobotního programu je ve 14,00 hodin příjezd císaře Karla IV. Během celého odpoledne pak uvidíte divadelní představení, inspirovaná jeho životem. Hrát hudba bude také na Dominikánském náměstí (v pátek Djs a v sobotu jazz, blugrass, pop i swing a dechovka) a na Tyršově náměstí budou kolotoče. V sobotu bude na Střeleckém ostrově pod Tyršovým mostem probíhat hudební festival, začíná již v 11,30 hodin a hlavními hvězdami jsou Chinaski, Support Lesbiens či Mig 21. Tamtéž se mohou děti vyřádit v lanovém centru nebo v tábořišti Vikingů. Podrobný program najdete na http://vinobranilitomerice.jasnet.cz/default.aspx.

Kadaňské vinobraní
Za vínem můžete o víkendu zamířit také do Kadaně. Františkánský klášter se už připravuje na Svatováclavské vinobraní. Jubilejní 10. ročník začne v sobotu 26. září v 10,00 hodin. Připraveny budou například ochutnávky kadaňského vína, burčáku i moštu. Zájemci dostanou šanci přihlížet zpracování hroznů. Více v dnešním článku Renaty Malíkové.

Václavský den v zoo
28. září připravila zoo v Ústí nad Labem zábavný den s programem určeným pro všechny věkové kategorie, koncert country skupiny Hon na Medvídka z Lubné u Rakovníka, vystoupení mažoretek a orientálních tanečnic, soutěže pro děti. Chystá se také křest mláděte irbise za účasti herečky Terezy Voříškové.

Svatomichaleské slavnosti
Nejen svatý Václav, ale také Michal se připomíná v těchto dnech. Jemu jsou zasvěceny slavnosti v Litvínově, které budou probíhat v pondělí. Od 9,00 do 18,00 hodin bude otevřeno tržiště na Mírovém náměstí, kde se také odehrává hlavní část programu: například pohádka Dlouhý, široký a bystrozraký, vystoupení mažoretek, kabaret Kašpárek v rohlíku, koncert pěveckého sboru Zastaveníčko, skupiny Zdarr. V zámku Valdštejnů je až do úterý přístupná výstava aranžovaných květin. Ve Voigtových sadech si děti mohou zajezdit na koních, užít při skautských soutěžích nebo při programu Veselé dovádění. V kostele svatého Michaela Archanděla se už v neděli od 19,00 hodin koná jazzová mše za účasti souboru Zastaveníčko a North Big Bandu Litvínov, v pondělí pak ve stejnou hodinu zahraje Zuzana Stirská a Gospel Time.

Habánkova rallye
V neděli 27. září můžete s dětmi vyrazit na rallye. Pořádá ji tradičně Docela velké divadlo v Litvínově. Start je tamtéž ve 14,00 hodin. Úkolem rodičů je řídit auto a úkolem dětí je navigovat a plnit úkoly draka Habánka. Startovné 70 Kč a jedna psí konzerva pro opuštěné pejsky.

Nezapomeňte, že další akce v mnoha městech kraje jdete v rubrice PROGRAMY.