e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Jubilejní Beethoven: Černošské spirituály v klášteře

publikováno: 23.5.2019, kategorie: Hudba, autor: Magdalena Jenčíková

Sdílet: facebook twitter google+

Osecký klášter rozezní černošské spirituály. Tento fenomén americké kultury přiveze v rámci Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena komorní sbor Martinů Voices. Další z koncertů, v němž se jubilejní 55. ročník festivalu rozjíždí do kraje, se bude konat v neděli 2. června odpoledne.

Černošské spirituály jsou fenoménem americké kultury. Tyto emocemi prodchnuté náboženské písně získaly popularitu především pro své chytlavé melodie a rytmy, na jejichž základě mj. počátkem 20. století vznikl jazz. Dnes jsou spirituály prováděny v nejrůznějších úpravách po celém světě a jejich výrazný otisk v sobě dokonce nese i česká hudba. Antonín Dvořák totiž během svého několikaletého amerického pobytu spirituály studoval a nechal se pak jejich specifickou melodikou ovlivnit i ve své vlastní tvorbě. Dvořákovým průvodcem spirituálovou hudbou byl tehdy černošský skladatel Henry Thacker Burleigh - v programu Martinů Voices zazní i několik jeho slavných aranží.

Komorní sbor Martinů Voices byl založen v roce 2010. Jeho hlavním uměleckým cílem je špičková interpretace komorní sborové tvorby 19. až 21. století, dramaturgie sboru se ale nevyhýbá ani hudbě renesanční, barokní a klasicistní. Ansámbl tvoří profesionální zpěváci, kteří pracují pod vedením sbormistra Lukáše Vasilka. Martinů Voices jsou pravidelnými hosty nejvýznamnějších českých hudebních festivalů. Koncertují převážně samostatně, některé projekty ale realizují také ve spolupráci s tuzemskými orchestry a dirigenty. V roce 2014 provedli spolu s Českou filharmonií a jejím šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem operu Bohuslava Martinů Čím lidé žijí. Tato umělecká spolupráce jim přinesla mi jiné nominaci na prestižní ocenění „International Opera Award“ (2015). K velkým úspěchům Martinů Voices patří také jejich společný koncert se slavným britským souborem Tallis Scholars, který se uskutečnil v roce 2016 v rámci festivalu Dvořákova Praha. Členy komorního sboru Martinů Voices jsou Grażyna Biernot, Jana Dvořáková, Kristýna Fílová, Aleksandra Konyukovskaya, Ludmila Kromková, Andrea Soukupová, Tomáš Fiala, Jakub Koś, Michal Krůšek, Petr Svoboda, Luboš Šedivý a David Vaňáč.

Koncert v oseckém klášteře se koná v neděli 2. června od 16,00 hodin. Vstupenky v ceně 120 Kč budou k dispozici na místě, abonenti SČF, studenti, děti a senioři mají slevu.

Celé dění jubilejního 55. ročníku Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena můžete sledovat v květnu a červnu ve Speciálu Jubilejní Beethoven. V dalším díle seriálu vás pozveme na další  z teplických koncertů, v němž vás bude čekat jihokorejská klavíristka Jung-Ah Lee.