reklama 300 turistických cílů na jednom místě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Památník obětem druhé světové války se po letech otevře návštěvníkům

publikováno: 23.5.2014, kategorie: Slavnosti a festivaly, autor: Petr Zdeněk Dundek

Sdílet: facebook twitter google+

Mezinárodní památník obětem druhé světové války, který se nachází v budově bývalého krematoria na mosteckém hřbitově, se 1. června po mnoha letech opět otevře veřejnosti. Návštěvníci si zde budou moci prohlédnout fotografie, dokumenty, různé součástky, díly, modely bojové techniky, ale hlavně zjistit řadu informací o tom, jak probíhal život na Mostecku v období druhé světové války.

Expozice byla slavnostně otevřena za přítomnosti náměstka primátora Zdeňka Brabce a několika desítek lidí již 12. května, kdy uběhlo sedmdesát let od prvního velkého náletu a bombardování Mostecka spojeneckým letectvem. Veřejnosti bude zpřístupněna 1. června a zájemci ji pak budou navštívit vždy v úterý a ve čtvrtek do 10,00 do 12,00 hodin a od 13,00 do 16,00 hodin, v neděli pak od 13,00 do 16,00 hodin. V ostatní dny je nutné prohlídku minimálně den předem domluvit na telefonním čísle 721 316 815, stejně tak je třeba předem nahlásit i návštěvu větších skupin. Vstupné činí 20 Kč, děti a důchodci pak zaplatí 10 Kč.

Památník a jeho expozici provázely od jeho vzniku potíže. „Poté, co byla v listopadu 1998 ojedinělá funerální stavba budovy bývalého městského krematoria otevřena jako památník, dostavily se problémy se vzlínající spodní vodou. Objekt, i když byly problémy několikrát odstraňovány, nenašel plnohodnotné uplatnění. K tomu by mělo dojít až teď,“ informoval Edvard D. Beneš, místopředseda spolku historiků, který se společně s Karlem Novákem, předsedou Severočeského leteckého archivu Most, a historičkou Marií Hladkou podílel na obnově expozice.