reklama 300 turistických cílů na jednom místě
e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tradiční hornický Skok přes kůži proběhne tentokrát v Mostě

publikováno: 23.4.2014, kategorie: Vzdělávání, autor: Petr Dušek

Sdílet: facebook twitter google+

Hornicko-geologická fakulta VŠB-Technická univerzita Ostrava a Institut hornického inženýrství a bezpečnosti pořádají 25. dubna již 125. Skok přes kůži. Jedná se o slavnou a starodávnou hornicko-akademickou tradici, při níž jsou do cechu hornického přijímáni adepti z řad studentů. Koná se tak v duchu pergamenu bezmála 7. století starého, tentokrát v Mostě.

„Účast a přijetí mladého studenta do kolektivu jako celku na slavnostním shromáždění čítajícím letos 350 účastníků, nejvyšších představitelů hornictví a hornického školství českého i zahraničního, zůstává pro každého z nich zážitkem na celý život. Pro převážnou většinu znamená jejich převtělení se ze „smrdutého“ fuxe do Slavného semestra a tím jejich zařazení do slavné obce hornické i začátek jeho aktivního působení při rozvíjení a udržování hornických tradic,“ říká prof. Pavel Prokop, organizátor akce.

Slavnostního aktu se pravidelně zúčastňují nejvýznamnější osobnosti české hornické obce a také četné delegace významných hostů – horníků zahraničních.

Akce začíná tzv. „průvodem fuxů“ (tak jsou v hornické hantýrce označováni adepti na přijetí do hornického cechu). Průvod vyjde v 14,00 hodin od mostecké tržnice a po nalezení „Slavného a vysokého nadlišáka“ dorazí k Reprezentačnímu domu města Most tak, aby tam vlastní slavnost Skok přes kůži mohl být zahájen v 17,00 hodin.