e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Výstava o středověkém pohřbívání dorazí do Chomutova

publikováno: 23.3.2018, kategorie: Výstavy, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

Do chomutovského Oblastního muzea se na konci března stěhuje putovní výstava Smrtí to nekončí aneb Tisíc let spali ve stínu Radobýlu. Představuje poutavou formou výsledky archeologického výzkumu na Litoměřicku. Přístupná bude v budově historické radnice na náměstí až do června.

Vernisáž výstavy Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech se koná ve středu 28. března v 17,00 hodin v muzejních prostorách radnice na náměstí 1. máje.

Na výstavě můžete nahlédnout do tajemství středověkého pohřbívání. Představují se na ní nálezy z výzkumu pohřebiště na vrchu Radobýl u Litoměřic. Podařilo se najít 54 velmi zachovalých hrobů z 10. až 11. století, z nichž tři na výstavě uvidíte zrekonstruované v plné kráse. Společně s ostatky zemřelých obsahovaly také množství rituálních předmětů, ale i šperků, zbraní i věcí denní potřeby. Unikátním nálezem byla například hrozníčkovitá náušnice velkomoravského stylu, uložená v hrobě mladé ženy, která svědčí o výsadním postavení jejího vlastníka – získána mohla být jen díky osobním vazbám s tehdejší nejmocnější elitou. Vědce překvapil také nález muže s Perthesovou nemocí, který se dožil na tehdejší dobu vysokého věku, či mladé dívky poznamenané bojem s četnými nemocemi. I ostatní kostry nesou známky nemocí, s nimiž se dnes lékařská věda vypořádá bez obtíží, tehdy však každá z nich znamenala vážné riziko i dlouhou a obtížnou rehabilitaci.

Výstava bude přístupná do 2. června.