e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Tipy na velikonoční víkend 25. až 28. března

publikováno: 23.3.2016, kategorie: Tipy na víkend, autor: Kateřina Táborská

Sdílet: facebook twitter google+

Po zimní pauze tu máme opět nabitý jarní víkend, kdy nebudete vědět, kam dřív! A ještě k tomu má tento víkend celé čtyři dny! Vybírat můžete ze tří desítek akcí - velikonočních i jarně-turistických. Na fotce velikonoční Krásný Dvůr, který bude lákat hlavně děti na pohádkové dobrodružství.

Velikonoční tradice v klášteře
Velikonoční program v Oseku bude probíhat od 25. do 27. března, vždy od 10,00 do 17,00 hodin v prostorách ITC Osek v areálu cisterciáckého kláštera. Návštěvníky čeká nejen tradiční ukázka řemesel, ale například i tvorba vizovického pečiva či foukání skleněných vajec. Co všechno se bude v klášteře dít, se dočtete v článku Velikonoční tradie ožijí v oseckém klášteře

Velikonoce na zámku a v galerii
V Galerii Radniční sklípek v Litvínově si můžete prohlédnout výstavu Velikonoce v Galerii a na zámku Valdštejnů mohou děti hledat v expozici velikonoční vajíčka. Podle počtu nalezených obdrží sladkou velikonoční odměnu! Hledání vajíček bude probíhat 26. a 27. března. Další informace o výstavách v článku Velikonoční oslavy v Litvínově začnou výstavou ve sklípku. Výstava v galerii je otevřena i během víkendu a velikonočního pondělí.

Přehlídka kraslic
Další inspiraci na barvení vajíček můžete získat v dubském Domě porcelánu s modrou krví, kde jsou vystaveny dvě stovky kraslic z Galerii kraslic v Libotenicích. Musíte to ale stihnout v pátek do tří odpoledne, infocentrum je o víkendu zavřené. Více o výstavě se dočtete zde

Výstava v Domečku
Velikonoční výstava je otevřena také ve Středisku volného času Domeček v Chomutově, a to ještě do 25. března. Prohlédnout si ji můžete denně od 10,00 do 18,00 hodin. Uvidíte nejrůznější náměty pro velikonoční výzdobu a v krámečku můžete zakoupit drobné dekorační předměty.

Kuřátka v muzeu
Další výstavu kraslic pořádá Oblastní muzeum v Lounech. O víkendu je otevřeno od 13,00 do 17,00 hodin, do pátku 1. dubna jsou navíc v muzeu i živá velikonoční kuřátka. Do neděle si můžete v pokladně muzea koupit velikonoční pomlázku.

Velikonoce na zámku
Klášterecký zámek připravuje na neděli 27. března program k Velikonocům, který začíná ve 13,00 hodin. Začne písničkovou show divadla Hnedle Vedle o vítání jara, následuje vystoupení Krušnohorské dudácké kapely (od 13,30, 14,45 a 16,00 hodin) a program Hurá, jaro je tady Divadla Andromeda Praha. V 15,00 hodin můžete vidět velikonoční jarní muzikál Divadla Mazec Příští stanice jaro. Po celé odpoledne budou probíhat výtvarní dílničky, soutěž v pletení pomlázek, malování na obličej. Program zakončí v 17,00 hodin vynášení Morany do Ohře.

Velikonoce na zámku podruhé
Další zámek, kde se budou slavit Velikonoce, je Nový Hrad v Jimlíně na Lounsku. Program bude nachystán na neděli 27. března od 10,00 do 17,00 hodin, a sice tržiště s velikonočními zvyky, bičařská show, c.k. Šraml se Švejkem, vystoupení flašinetáře i soutěže pro děti. Kromě toho si můžete prohlédnout velikonočně nazdobené interiéry zámku s výstavou Milešov ve středověku a raném novověku. Vstupné dobrovolné.

Pohádkové Velikonoce
Zámek potřetí! Krásný Dvůr na Podbořansku zve na pohádková představení, řemeslné tržiště a výtvarné dílny. Pohádkové Velikonoce s prohlídkami zámku pro děti s novým obrazovým průvodcem se konají v sobotu 26. března, prohlídky každou hodinu od 10,30 do 14,30 hodin. Pohádky divadla Kapsa Andělská hora začínají v 11, 13 a 15 hodin. V galerii zámku bude k vidění výstava Pohádkové bytosti, hrát bude kapela Tři barvy folku, vše doplní trhy a dílny. Program potrvá od 10,00 do 16,00 hodin.

Velikonoce ve skanzenu
Ve skanzenu Stará Ves zooparku v Chomutově si můžete v neděli 27. března odpoledne uplést pomlázku, namalovat kraslici nebo vyrobit velikonoční dekoraci. Vyrábět se bude také Morenka, pálit zima a vítat jaro. Program začíná ve 14,00 hodin.

Velikonoce na náměstí
Na žateckém náměstí Svobody si můžete užít velikonoční program v sobotu 26. března celý den. Už v devět hodin se otevře jarmark s ukázkami velikonočních zvyků. Během dopoledne vás čeká show s biči (také v 11,40 a 15,00 hodin), vystoupení jako "Za císaře pána" i tančící psi. Před polednem a také v půl čtvrté začínají velikonoční soutěže pro děti a ve 13,00 hodin Švejkovo putování po Rakousku-Uhersku, ve 14,30 "Mašírování na východní frontu". V sobotu i neděli můžete vystoupat na chmelový maják zdarma nebo navštívit Galerii Sladovna.

Velikonoční neděle ve dvoře
Nestihnete-li to v sobotu, Dvůr u Svatého Jakuba v Žatci pořádá velikonoční program v neděli 27. března od 9,00 do 16,00 hodin. Ve dvoře budou připraveny dobové stánky a občerstvení a výstava zvířátek včetně koní.

Lounské Velikonoce 
Na Mírovém náměstí v Lounech bude od středy 23. března umístěna jarně ozdobená břízka, doplněná o velikonoční figury a vajíčka. Ve čtvrtek odpoledne si děti, ale nejen ty, mohou zkusit uplést vlastní pomlázku a netradičně ozdobit velikonoční vajíčka. Pro mlsouny jsou nachystané typické velikonoční laskominy. Čtvrteční odpoledne si můžete zpříjemnit i krátkou procházkou po městě. Sraz je v 16,00 v Městském informačním centru. V sobotu bude u velikonoční břízky opět živo.

Koncerty
Velikonoční koncert barokní hudby Adama Václava Michny se koná v neděli 27. března v kostele v Malém Březně. Hraje hudební soubor Ensemble Inégal s uměleckým vedoucím Adamem Viktorou, zpívají Gabriela Eibenová a Daniela Čermáková, začátek v 16,00 hodin.
Další koncert se koná ve Valdštejnské sále zámku Duchcov, a to v neděli 27. března od 19,00 hodin. Podrobnosti se dozvíte v dnešním článku o velikonočním programu na zámku Duchcov.
Stabat Mater Giovanniho Battisty Pergolesiho zazní na Velikonočním koncertu v kostele satého Bartoloměje ve Smolnici na Lounsku. V sobotu 26. března od 16,00 hodin koncertují Trio cum amore a hosté.

Noční prohlídka
První Noční prohlídku Horního hradu v tomto roce si můžete užít v sobotu 26. března od 19,00 hodin. Hradní brány budou otevřeny již před devatenáctou hodinou, abyste měli možnost prohlédnout si hrad ještě v posledním denním světle. Večerem vás provede bravurní průvodce a vypravěč Viktor Braunreiter. Po boku mu bude stát Ohnivé divadlo Ignis. Akce bude zakončena po 21. hodině, přičemž hradní brány zůstanou otevřené pro posezení u teplé medoviny či jiných pochutin i po ukončení akce.

Sezóna s Casanovou
Na velikonoční Velký pátek 25. března se opět otevřou brány zámku Duchcov a první letošní návštěvníky přivítá zámecké služebnictvo pana hraběte Josefa Karla Emanuela z Valdštejna, které je provede zámeckými komnatami. Připraveny jsou dvě oživené prohlídky nazvané Jan se budí Casanova. Podrobnosti se dočtete v článku Casanova na duchcovském zámku se probudí na Velký pátek.

Velikonoční tvoření
V sobotu 26. března si můžete přijít ozdobit kraslice či uplést pomlázku do kostela ve Vroutku na Podbořansku, kde pořádá Okrašlovací spolek Budíček Velikonoční tvoření. Program začne ve 13,00 hodin a doplní ho výstava dětských obrázků, občerstvení zajištěno.

Velikonoční bohoslužba
V neděli 27. března se opět otevře kostel svatého Petra a Pavla ve Volyni. V 16,00 hodin začíná koncert souboru Schola Specialis Familiae a poté následuje velikonoční bohoslužba.

Velikonoce na horách
Na Boží hod velikonoční můžete vyrazit také do Lesné v Krušných horách, kde se od 13,00 do 16,00 hodin koná Krušnohorský velikonoční jarmark. Podíváte se, jak vypadaly velikonoční tradice v Krušných horách, v muzeu uvidíte ukázky lidové tvorby, připraveny budou rukodělné dílničky pro malé i velké. V programu pak můžete shlédnout vynášení Morany a vítání jara, poslechnout si velikonoční říkadla a koledy a lidové písně. Program je zároveň zahájením jarní turistické sezóny v horách.

Jarmark s programem
Od pátku 25. až do neděle 27. března bude v Mostě na Prvním náměstí otevřen jarmark. Prodejní stánky doplní každé odpoledne kulturní program s hudbou, pohádkami i nedělní soutěží v pletení pomlázky. Chybět nebudou ani historická řemesla, která mají připomenout, že letos slavíme výročí Karla IV. Podrobnosti se dočtete v článku Velikonoční jarmark v Mostě nabídne trh, řemesla i pohádky

Výstava na zámku
Velikonoční výstava bude otevřena na zámku Ploskovice od 23. do 27. března, vždy od 10,00 do 16,00 hodin. Uvidíte malované i drátované kraslice, perníčky, patchwork, paličkování, keramiku a další dárkové zboží. Výstava je prodejní a chybět nebudou ani pomlázky.

Velikonoce v pevnosti
Na Velikonoční neděli se v Německu hledají velikonoční vajíčka, která poschovával velikonoční zajíček. Zajímavé hledání čeká děti v pevnosti Königstein v Saském Švýcarsku, kde jsou v hlubokých tajuplných sklepích schovány velikonoční dobroty. Hledání velikonočních vajíček začíná vždy v 10,00, 11,00, 12,30, 14,30 a v 16,30 hodin. 

Setkání na maríně
Velikonoční pochod na duchcovskou marínu - první námořní přístav na budoucím břehu Moře klidu - můžete absolvovat v sobotu 26. března. Sraz je ve 14,00 hodin od garáží pod kostelem v Duchcově, nezapomeňte buřty na oheň.

Zahájení turistické sezóny
Tento víkend se otevřenou i další památky, které nechytají přímo velikonoční akce. Například zámek Stekník u Žatce zahájí turistickou sezónu v pátek 25. března. Otevřeno bude také v sobotu, v neděli a o Velikonočním pondělí a vy se můžete projít velikonočně vyzdobenými interiéry (všechny dny 10,00 - 15,30 hodin). O velikonočním víkendu bude otevřeno také na zámku v Libochovicích (od 10,00 do 16,00 hodin). Originální první návštěvní den zažijí návštěvníci zámku Velké Březno 26. března - při Otevírání okenic sami připraví zámek na sezonu – otevřou okenice, sundají přehozy z exponátů apod., program začíná v 10,00 hodin. Co se chystá na památkách v nové sezóně se dočtete zde.

Pochod pro velikonoční vajíčko
Pro velikonoční vajíčko do krásnodvorského parku je název turistické akce Klubu českých turistů z Podbořan, která se koná 26. března. Start je v POdbořanech na nádraží v 8,25 hodin, odkud budou připraveny trasy 10 a 14 kilometrů. Nezapomeňte v Krásném Dvoře navštívit Pohádkové Velikonoce, o nichž se dočtete výše. Návrat je možný pěšky, vlakem nebo autobusem.

Retro na snowboardu
Snowboardový závod Le Grind Retro Jam se uskuteční 26. března ve skiareálu Boží Dar Neklid a jako každý rok nabídne neuvěřitelnou podívanou na snowboardisty ve stylu 80. a 90. let minulého století. Čeká na vás živá hudba po celý den, závody o věcné ceny od sponzorů snowparku, k dispozici bude bar s občerstvením a nápoji. Celý večer bude zakončen decentní afterparty na Radničním sklípku na Božím Daru, kde k tanci a poslechu zahraje kapela Funky Terrorist.

Probouzení Marcebily
Historické rudné doly Mědník v Krušných horách a spolek DoKrajin zvou v pátek 25. března na komponovaný pořad Marcebila se probouzí. V programu jsou krátké filmy a podívání o Krušných horách i víle Marcebile. Začátek v 18,30 hodin v sále restaurace Mědník na Měděnci.

Farmářské trhy
V Chomutově můžet nakoupit na farmářských trzích v sobotu 26. března od 8,00 do 12,00 hodin.