e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Na litvínovském zámku pokřtí knihu o hornictví v Krušných horách

publikováno: 23.3.2016, kategorie: Památky, autor: Miroslav Mertl

Sdílet: facebook twitter google+

Čím jsou Krušné hory světově jedinečné a proč by se měly ocitnout po boku takových velikánů světového dědictví, jako jsou třeba pyramidy v Gíze, Velká čínská zeď nebo historické centrum Prahy? Na tyto a další otázky týkající se těžby rud v Krušných horách a jejich možného zapsání na seznam UNESCO odpoví Michal Urban, ředitel Montanregionu. Ten představí v pátek 1. dubna v Litvínově svou novou knihu Horní města Krušných hor – Ústecký kraj. 

Stejně jako loňský díl o Karlovarském kraji, popisuje i letos vydaná kniha o Ústecku na více než 300 stranách historii hornických měst od 15. století do současnosti. Kniha obsahuje množství soudobých i historických fotografií, map i nákresů. V každé kapitole navíc Michal Urban prozrazuje tip na výlet v dané oblasti. 

„Křest knihy se koná v Litvínově, který sice nemá historický statut horního města, přesto se i na jeho území těžily a zpracovávaly rudy. Například v Šumné se tavily stříbronosné rudy z Oseka,“ řekl Petr Fišer, předseda Českojiřetínského spolku. Slavnostnímu představení knihy o regionu předchází setkání autora se studenty litvínovských středních škol. Michal Urban vedle prezentace o bohaté historii dobývání cenných kovů v Krušnohoří povede se studenty debatu o společných snahách České republiky a Saska o prosazení Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO.  

Dopolední program je věnován pozvaným studentům z litvínovských škol. Odpolední program, kterým v 16,30 hodin akce vyvrcholí, je určen široké veřejnosti. Zváni jsou všichni, kdo se zajímají o historii, přírodu a atraktivní, byť možná méně známá místa v regionu. 

Právě vydaný díl o Ústeckém kraji pojednává o těchto sídlech s historickým statutem horního města: Hora Svaté Kateřiny, Hora Svatého Šebestiána, Hrob, Krupka, Cínovec, Loučná pod Klínovcem, Měděnec, Mikulov, Místo, Osek, Přísečnice, Vejprty a Výsluní. 

Na knize spolupracovali i další odborníci. Jako například ředitel mosteckého Oblastního muzea Michal Soukup či Pavel Chaloupka z mikulovské štoly Lehnschafter. Vydání knihy podpořil mj. i Ústecký kraj.