e-region.cz - regionální internetový magazín pro volný čas

Kadaňské muzeum připomene výročí Jana Hasištejnského z Lobkowicz

publikováno: 23.1.2017, kategorie: Vzdělávání, autor: redakce

Sdílet: facebook twitter google+

V sobotu 28. ledna uplyne 500 let od úmrtí Jana Hasištejnského z Lobkowicz, který významně zasáhl do dějin města Kadaně a mimo jiné stál u zrodu kadaňského Františkánského kláštera. Právě v něm budou na šlechtice v den výročí vzpomínat.

Vzpomínkový program pořádá Městské muzeum v sobotu od 14,00 hodin. Zahájí ho přímý přenos Českého rozhlasu 2 z Františkánského kláštera, moderovaný Václavem Žmolíkem. V 15,00 hodin začíná v klášterním kostele Čtrnácti svatých pomocníků mše za Jana Hasištejnského z Lobkowicz a poté následuje scénické čtení z jeho díla Naučení synu Jaroslavovi. V režii Zdeňka Vachaty čte Jan Milota, hudební improvizace Ondřej Beránek. Od 17,00 hodin se pak koná komentovaná prohlídka areálu nazvaná Lobkowiczké památky v klášteře.

"Návštěva vzpomínkové akce bude dobrou příležitost prohlédnout si nově restaurované malby v jižní lodi klášterního chrámu bez lešení. Restaurování výjevu Šalamounův soud bylo dokončeno na podzim loňského roku a na jaře letošního roku bude v hlavní lodi pro další restaurátorské práce postaveno velké lešení, které tam velmi pravděpodobně zůstane až do roku 2020," upozornil Petr Liebscher z Městského muzea v Kadani.

Jan Hasištejnský z Lobkovic se narodil na hradě Hasištejn roku 1450. Vzdělaný muž se stal hejtmanem Žateckého kraje a města Kadaně. Intenzivně se věnoval budování města věnoval a kláštera Františkánů s kostelem Čtrnácti svatých pomocníků. Ve službách krále Vladislava II. Jagellonského působil jako diplomat a ze svých putování napsal cestopis. Zemřel 8. srpna 1517 a byl pohřben v kadaňském františkánském kostele.